13. ročník Festivalu bulharských filmů na platformě DAFilms.cz

Letošní ročník již podruhé proběhne online. Snažíme se na všem najít něco pozitivního a tím rozhodně je fakt, že se i letos „pražský“ festival dostane prostřednictvím online prostředí do celé České republiky. Od 22. do 26. dubna 2021 budete mít možnost na platformě DAFilms.cz zhlédnout celkem pět filmů z dílny současných bulharských filmařů. Po náročném roce jsme vybrali filmy, které k vám domů přinesou humor, dobrodružství a zamyšlení. Nepřeskakujte třináctku ani vy a pojďte se bavit s námi!

Festival odstartuje příjemnou komedií Návrat Nikiho Ilieva, který svůj film o přátelství zasadil do historického centra města Plovdiv. Téma postupně mizejících historických budov je v Bulharsku velmi bolestivé a zajímalo producenta filmu Bašara Rahala, který ho společně s režisérem Ilievem zpracoval do filmu. Na komediální vlně zůstaneme i následující večer. Snímek Jatagan Andreje Andonova zachycuje snad nevyčerpatelnou studnici balkánské absurdity.

Sobotní večer bude patřit Divokým a šťastným ženám, které se shodou událostí rozhodly pro bláznivé skutky, ale konečně žijí aspoň trochu, jak vždy chtěly. Celý tým filmu je velmi aktivní v propagaci a hodně litují, že se nemůže festival konat v kině. Natočili pro diváky hned několik videí, která i s ostatními můžete sledovat na Facebooku.

Na neděli jsme připravili Dopisy z Antarktidy, které píše maminka svému synovi, aby skryla smutné tajemství. Hluboký příběh o rodinných vztazích a velké lásce natočil Stanislav Dončev. Scény z Antarktidy byly skutečně natočeny na ledovém kontinentu a prof. Pimpirev, který se účastní bulharských expedic, si ve filmu zahrál sám sebe.

Festival zakončí snímek Žvýkačka, který vás přiměje zavzpomínat na svou dětskou lásku a popřemýšlet o svých snech.

Celý program, synopse filmů a ukázky naleznete na www.bki.cz

Každý z filmů bude dostupný po dobu 24 hodin, a to vždy od 19.00. Všechny filmy budou uváděny v originále s českými a anglickými titulky.

Vstupenky (79 Kč/film) na všechny filmy můžete zakoupit od 22. 4. přímo na DAFilms.cz.

Sledování filmů je možné jen na území České republiky.

13. ročník Festivalu bulharských filmů organizují Velvyslanectví Bulharské republiky v ČR a Bulharský kulturní institut v Praze ve spolupráci s DAFilms.cz.