Astmatiků je půl milionu a jejich počet roste. Vloni přibyly obavy z komplikací při nákaze koronavirem

Alergie a astma představují v české populaci jednu z nejčastějších zdravotních komplikací. A nemocných přibývá, jen astmatiků je v populaci kolem půl milionu. Na léčbu jde kolem čtyř miliard korun ročně.

„V loňském roce se hodně diskutovalo o tom, zda astmatici jsou z hlediska nákazy novým koronavirem rizikovou skupinou. I když je astma chronickou respirační nemocí a má tedy potenciál zhoršit průběh koronavirového zápalu plic, platí, že pokud je astma pod kvalitní kontrolou, pacient má normální funkce plic a je dlouhodobě bez akutních záchvatů a důsledně bere předepsané preventivní léky, není pro něj riziko závažného průběhu koronavirové plicní infekce zásadně vyšší než pro někoho, kdo astmatem netrpí “ říká MUDr. Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

Celkový objem nákladů na léčbu alergií a astmatu je už několik let obdobný, pohybuje se na úrovni čtyř miliard korun. Mění se ale v čase jeho struktura. Jednak o něco přibývá astmatiků, jednak se daří u generických léků snižovat jejich cenu. Dalším faktorem jsou nové kombinace léků a stále větší podíl nákladné biologické léčby.

„Alergie i astma jsou svojí podstatou autoimunitní a nelze je plně vyléčit. Pokud ale člověk svou situaci nepodceňuje a navštěvuje alergologa, může velmi výrazně zmírnit jejich projevy. Existuje také možnost hyposenzibilizační léčby, kdy se tělu postupně podává v malých množstvích látka, na niž je pacient alergický a tělo se naučí na ni adekvátně reagovat,“ dodává MUDr. Ludmila Plšková.

Astma

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dolních cest dýchacích, jde vlastně o „přehnanou obranu“ dýchacích cest na různé spouštěče. Průdušky uvolňují histamin, což vyvolává otok sliznice průdušek, zvýšenou tvorbou hlenu. Celkovým dopadem na pacienta je zúžení dýchacích cest a zhoršené dýchání.

Alergie

Alergie je přehnaná reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v prostředí. Je způsobena nesprávnou aktivací protilátek ze skupiny imunoglobulinu E (IgE) vlivem daného alergenu. Tělo může reagovat na mnoho různých látek jako jsou např. pyly, prachy, roztoči, zvířecí srst či potraviny.