Poptávka po asistované reprodukci loni vzrostla o 15 procent. Vliv na celkovou porodnost to má však minimální

Poptávka po asistované reprodukci loni vzrostla – podle odborníků přibližně o 15 % ve srovnání s rokem předchozím. Protože se ale touto metodou snaží otěhotnět čím dál starší ženy, u nichž šance na otěhotnění s přibývajícím věkem klesá, populační křivku to nijak neovlivní. Loni se v Česku narodilo nejméně dětí za posledních 18 let. Podle Českého statistického úřadu jejich počet dokonce klesl pod hranici 100 000.

„Počet jednotlivých cyklů asistované reprodukce na naší klinice každoročně roste. Loni to oproti roku 2021 bylo asi o 15 %. Vyšší poptávka po umělém oplodnění ale bohužel nenahradí všechny nenarozené děti. Asistovaná reprodukce je sice jednou z možných cest, jak klesající trend porodnosti zvrátit, ale tento nástroj je sám o sobě slabý a situaci zcela jistě nezachrání,“ říká MUDr. Pavel Otevřel, vedoucí lékař největší české reprodukční kliniky – Reprofit.

K poklesu porodnosti dochází v Česku již delší dobu. Meziroční úbytek dětí narozených v roce 2022 byl ale daleko výraznější než v předcházejících letech. Propad dosáhl 11 %, a byl tak největší od poloviny 90. let 20. století.

Šance na otěhotnění začíná po 37 letech výrazně klesat

„Ženy odkládají těhotenství na pozdější věk a s přibývajícími roky u nich bohužel dochází ke snížení kvality vajíček, a tím pádem i plodnosti,“ vysvětluje Otevřel. Záchrannou variantou pro ně v takovém případě může být právě asistovaná reprodukce

„Ani ta ale není všemocná. Řadě žen můžeme pomoci, ale čím dál častěji se stává, že k nám přijdou až po 37. roce věku, kdy nastává zlom, a šance na otěhotnění pak začíná výrazně klesat. Ve 42 letech se například i s pomocí IVF pohybuje přibližně jen kolem 10 %,“ vysvětluje předseda Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.

Klesající porodnost je celosvětový trend. Stojí za ní zejména růst vzdělanosti, dobrá dostupnost antikoncepce a obecně vyšší kvalita života.

Podle Otevřela by měl stát začít klást velký důraz na aktivní propopulační politiku, včetně podpory asistované reprodukce.

„Už na základních školách by tak součástí sexuální výchovy mělo být nejenom poučení o tom, jak neotěhotnět. Vysvětlovat by se také mělo, jaké jsou faktory ovlivňující plodnost ženy a muže a jak důležitou roli hraje při plánování rodičovství věk ženy,“ dodává Otevřel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.