Pneumologové: Plicní fibróza výrazně zkracuje život, lidé však přicházejí k lékaři pozdě
Idiopatická plicní fibróza je závažné onemocnění, při němž dochází ke zjizvení původně zdravé plicní tkáně, jejímu ztluštění a ztuhnutí. Jizvení plicní sklípků snižuje plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Postup nemoci zpomaluje léčba. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože je nemoc odhalena pozdě.
Bez správné léčby idiopatická plicní fibróza výrazně zkracuje život pacienta, upozorňují pneumologové. Pokud je nemoc odhalena co nejdříve, pak může včasná léčba zpomalit rozvoj onemocnění, zlepšit kvalitu života pacientů, snížit riziko výskytu akutních komplikací a prodloužit délku přežití, upozorňují plicní lékaři.
Projevy idiopatické plicní fibrózy lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc či srdeční selhání. Nemoc se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stadiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se nadechl.
Mezi časné projevy nemoci patří pocit nedostatku kyslíku a kašel, upozorňuje doc. MUDr. Martina Šterclová, Ph.D. z České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.
„Nemoc lze poměrně snadno rozeznat už při poslechu fonendoskopem – v plicích slyšíme zvuk, který připomíná chůzi po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu. Pacienti často mívají paličkovité prsty s vyklenutými nehty ve tvaru hodinových sklíček,“ vysvětluje Šterclová s tím, že pokud na sobě lidé některé z příznaků zpozorují, měli by se obrátit na praktika nebo pneumologa. Seznam plicních lékařů naleznou například zde.
Přestože slovo idiopatická znamená, že lékaři neznají příčinu vzniku, v tomto případě ji dle nich má až 80 % současných či bývalých kuřáků. A stále platí, že na nemoc až v pokročilém stadiu, často ve chvíli, kdy už jim lékař nemůže pomoci.
„I přes informační kampaně u odborné i laické veřejnosti nám bohužel stále chodí do ordinace lidé v tak pokročilém stadiu, že už jim nemáme jak pomoci. Přitom u zavčas objevené nemoci máme řadu možností, jak její postup zpomalit, nebo dokonce zastavit. Například antifibrotickou léčbu, někdy transplantaci plic. Nejčastěji se idiopatická plicní fibróza mylně zaměňuje za chronickou obstrukční plicní nemoc,“ říká.
Více informací o nemoci, včetně seriálu o plicní fibróze obsahujícího 12 edukačních videí s plicní lékařkou z FN Brno lze nalézt na www.zivotsplicnifibrozou.cz.
Ilustrační foto: Unsplash.com