Británie: Úspory v sociální péči zvyšují počet případů zneužívání

Podle vrchní inspektorky sociální péče v Anglii škrty vystavují systém péči “stresu a napětí” a maří úsilí pečovatelů. Vrchní inspektorka Andrea Sutcliffe uvedla, že snižování výdajů a nedostatek politické vůle vede k tomu, že systém je pod tlakem. Zprávu zveřejnila BBC a deník Guardian. Denně je zaznamenáno nahlášení 150 případů zneužívání seniorů závislých na péči. Nárůst je dáván do souvislosti s nízkými platy, přetížením a demoralizací pracovníků v tomto sektoru. Anglické ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že systém výběru zaměstnanců zajišťuje kvalitní péči. Jednat s druhým s důstojností a soucitem podle ministerstva nestojí žádné peníze.  Shlédnout video.

V prvních šesti měsících roku 2015 obdržel její úřad 30 tisíc oznámení na podezření zneužívání křehkých a nesoběstačných seniorů a osob se zdravotním postižením, což je dvojnásobný nárůst oproti roku 2011. Růst případů může odrážet rostoucí povědomí o tomto problému a rostoucí počet křehkých seniorů. Inspekce proto najímá nové inspektory, aby zneužívání v péči zabránila.

Ve více než polovině (57 %) případů v domech pro seniory je pachatelem profesionální pečovatel, vyplývá to z analýzy dat za roky 2013-14. V celém sektoru sociální péče, včetně případů zneužívání v domácím prostředí, profesionální pečovatelé tvořili třetinu případů zneužívání.

Rozpočet sociální péče byl od roku 2010 snížen o 4,6 mld liber, což podle Asociace ředitelů sociálních služeb pro dospělé představuje celkové snížení o 31 %. Asociace v červnu odhadla, že obcím v letošním roce chybí na služby 1,1 mld liber.

 

Zdroj: BBC, Guardian, Observer (foto: freeimages.com)