E15.cz: Lidem z ubytoven hrozí ztráta bydlení

Ubytování pro chudé budou podle rozhodnutí vlády řešit od roku 2017 obce. Měly by investovat skoro 15 miliard korun ročně. Na podzim přijde další vlna kontrol sociálních ubytoven. Pokud hygienici a stavební úřady jejich stav neschválí, budou zavřeny. Ohrožena je tak téměř čtvrtina z pětadvaceti tisíc lidí, kteří v těchto budovách žijí.

Kvůli nové normě hrozí řadě ubytoven ztráta licence a jejich obyvatelům vystěhování a ztráta příspěvku. Až čtvrtině lidí, kteří bydleli na ubytovnách a pobírali doplatek na bydlení, hrozí ztráta střechy nad hlavou. Budovy, v nichž žijí a které na jaře kvůli novele zákona o pomoci v hmotné nouzi vypadly ze statistik ubytoven, čeká na podzim přísná regulace. Ta může vést k jejich zavírání.

Ze statistik Úřadů práce plyne, že počet lidí na ubytovnách pobírajících doplatky klesl od dubna do srpna o více než šest tisíc. „Dubnová čísla vycházejí z jiné právní úpravy typů bydlení, které zahrnovaly i část jiných než obytných prostorů a ubytovny v bytových domech,“ uvedl mluvčí rezortu práce a sociálních věcí Jiří Vaněk.

Podle koordinátora Platformy pro sociální bydlení Víta Lesáka je část lidí stále tam, kde byla. Ubytovatelé ale nepožádali o provozní řády, takže je úřady nevedou jako ubytovny. „Můžeme se domnívat, že mnozí z těch, kteří statisticky vypadli z ubytoven, jsou v těch nejhorších podmínkách,“ uvedl Lesák.

Přečíst celý článek.

 

Zdroj: vlada.cz (E15)