V červenci 2017 úřady práce evidovaly 188 tisíc volných míst

V červenci zaznamenal Úřad práce ČR jak celkový nárůst volných pracovních míst, tak i vyšší poptávku zaměstnavatelů po sezónních pracovnících na krátkodobé pracovní poměry. Celkem evidoval ke konci července 9 977 těchto pozic. Zaměstnavatelé hledali například pomocníky v oblasti těžby a stavebnictví či ve výrobě, uklízeče, pomocné pracovníky v dopravě a skladování, v zemědělství, lesnictví a rybářství, řidiče nákladních automobilů, řemeslníky, obsluhu pojízdných zařízení, montážní dělníky, nebo obsluhu na výrobu a zpracování výrobků z pryže, plastu a papíru. Zájem je stále i o typicky letní pracovní pozice. Poptávka je po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny, pracovnících do zahradnictví, sportovních a rekreačních středisek, v cestovním ruchu nebo po instruktorech na dětských letních táborech, kuchaře, číšníky, servírky, sběrače ovoce či lektory cizích jazyků.

V uplynulém měsíci jich úřad evidoval celkem 188 066, což je o 4 566 více než v červnu a o 52 308 více než před rokem. Nejvíce volných pozic chtějí obsadit zaměstnavatelé v Praze (37 374), ve Středočeském (23 480), v Jihomoravském (15 570), Pardubickém (15 524), Plzeňském (15 024) a Moravskoslezském (13 278) kraji. Z celkového počtu volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 12 486 pozic na dohodu o provedení práce a 4 959 na dohodu o pracovní činnosti. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,6 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (9,4), Ústí nad Labem (7,2), Hodonín (5), Most (4,8), Sokolov (4,6), Kladno (4,5), Bruntál (4,3), Jeseník (4,2) a Znojmo (4). Celkem 12 904 volných pracovních míst bylo vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), nejčastěji šlo o pozice v oblasti ochrany a ostrahy, pro uklízeče a pomocníky nebo pracovníky informačních služeb.

Obecně měli zaměstnavatelé v červenci největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, montážní dělníky, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků, skladníky nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se zaměstnavatelé nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance. Úřad práce ČR proto klade velký důraz na prohloubení poradenství a individuálního přístupu nejen ve vztahu k uchazečům a zájemcům o zaměstnání, ale i k jednotlivým zaměstnavatelům. Za zmínku stojí organizace výběrových řízení či předvýběry vhodných uchazečů o zaměstnání, které ÚP ČR zajišťuje pro zaměstnavatele na základě jejich konkrétních požadavků. Osvědčují se např. i setkání v rámci regionálních partnerství či osobní návštěvy starostů měst a obcí. V této souvislosti je ale třeba poukázat na fakt, že uchazeči o zaměstnání z evidence Úřadu práce ČR nejsou pro zaměstnavatele jediným zdrojem pracovní síly na trhu práce. O tom, kterého zaměstnavatele si zaměstnanec nakonec zvolí, rozhoduje řada aspektů – výše mzdy, benefity, dobře nastavená firemní kultura zaměstnavatele nebo třeba jeho ochota ustoupit z původních požadavků. Například v případě rodičů s malými dětmi, lidí se zdravotním postižením, kteří nemohou pracovat na směny apod.

 

 

Zdroj: Úřad práce ČR