Třetina předčasných důchodů je nižší než 10 tisíc korun!

Pro odchod do předčasného důchodu se již rozhodlo více než 600 tisíc lidí. Minulý rok se pro předčasný důchod rozhodlo 15 341 Čechů. Tím se jejich penze nenávratně zkrátila. Třetina takto vyplácených penzí je pod deseti tisícovkami (týká se to více než dvou set tisíc lidí), průměr činí 10 564 Kč. V porovnání s řádným důchodem je to o 1 286 korun méně. Přes 200 tisíc předčasných penzistů přitom má důchod pod hranicí 10 tisíc korun. Nejnižší předčasný důchod je pod hranicí tří tisíc korun a je vyplácen celkem 828 seniorům.

Odejít do předčasného důchodu znamená trvalé zkrácení penze. Podmínkou je i minimálně 35 let placení sociálních odvodů. Lidé tuto cestu volí mnohdy kvůli tomu, že v pokročilém věku již nemohou sehnat práci, fyzicky ji nezvládají nebo se musí starat o své blízké. 

Základní výměra se u předčasného starobního důchodu nekrátí, zkrátí se však výměra procentní, a to za každých (byť jen započatých) 90 kalendářních dnů. Dřívější odchod do předčasného důchodu tedy znamená větší nenávratné krácení vyplácené penze.

Článek o předčasném důchodu (pozor, nezaměňujte s předdůchodem) publikoval portál iDnes.cz.

 

Zdroj: Asociace penzijních společností ČR