Vlna veder ohrožuje seniory. Charita aktivovala krizový plán pro horké dny

Hodně pijte a nechoďte na slunce. Tak zní doporučení Charity pro všechny a pro seniory zvlášť. Vlna veder, která zasáhla naši republiku, totiž představuje nebezpečí zejména pro seniory a chronicky nemocné. Pro jejich organismus znamená horko velkou zátěž a při nedostatečné konzumaci tekutin snadno kolabují. Charita Česká republika aktivovala plán pro horké dny, seniory v terénu i ve svých zařízeních vybízí k dodržování pitného režimu, mění jídelníček, a ochlazuje jejich prostředí všemi dostupnými prostředky.

Organismus starších lidí se hůř vyrovnává s vnějšími vlivy. V teplých dnech je proto vhodné, aby se vyhnuli pobytu na přímém slunci a pili víc tekutin. Ty by měli doplnit domácími vývarovými polévkami, které obsahují minerální látky, a vlažnými bylinkovými čaji – třeba mátovým, jenž má chladivé účinky. I takové kroky mohou zabránit srdeční nebo mozkové příhodě způsobené dehydratací. „Senioři dobře snášejí i nealkoholické pivo, které rovněž doplňuje potřebné minerály. A doporučujeme jíst lehčí jídla, zejména hodně ovoce a zeleniny. Z preventivních důvodů je nutné také častější měření krevního tlaku,“ říká Ludmila Kučerová, koordinátorka zdravotních aktivit Charity Česká republika.

 

Podle Kučerové mají senioři, o které Charita pečuje, štěstí, že v těchto dnech nejsou sami. „Mnozí totiž mívají snížený pocit žízně, a proto charitní pracovníci dbají na jejich pitný režim,“ říká. Tato doporučení se ovšem vztahují také na pracovníky Charity, které horka rovněž ohrožují. Kučerová tím myslí zdravotní sestry a sociální pracovníky, kteří vyjíždějí za klienty do jejich domovů v rámci terénních služeb, i ty, kteří mají služby v pobytových zařízeních, například domovech pro seniory. 

Takovým je třeba Domov pokojného stáří sv. Anny v jihočeských Sousedovicích. „Dohlížíme zejména na pitný režim, na pokojích klientů zapínáme větráky, které jsme loni nakoupili,“ říká Olga Medlínová, ředitelka Oblastní charity Strakonice, kam sousedovický dům spadá. Horkému počasí přizpůsobili také režim: „Snažíme se brát lidi na procházku ven během dopoledne, dokud ještě není horko. A dbáme na to, aby nikdo neseděl na přímém slunci.“ K osvěžení a zchlazení rukou slouží také fontánka u vchodu do domu. Horkému počasí tu přizpůsobili také jídelníček, který výrazně obohatili ovocem a zeleninou.

V domě pro seniory Arcidiecézní charita Praha v Mukařově napomáhá zvládnout horké dny dobrá poloha u lesa a prostorná zahrada se spoustou stíněných zákoutí a jezírkem. A senioři dostávají k svačině každé odpoledne zmrzlinu.

Ne všude se již horka projevila. Obyvatele Domu klidného stáří v Pravětíně na Šumavě, ležícím v nadmořské výšce kolem 900 m zatím vysoké teploty tolik netrápí. Ale i tady jsou připraveni zopakovat postup z horkého léta 2014: „Kropili jsme dvůr, na pokoje rozdali větráky, zastínili okna a hlavně dbáme na to, aby klienti zvýšili příjem tekutin.,“ říká Dana Marková, ředitelka Oblastní charity Vimperk.

Kromě péče o seniory nezapomíná Charita ani na vlastní zaměstnance. „Nebudou-li holky v terénu v pohodě, těžko mohou v tom horku pomoci našim klientům,“ říká Iva Prejzková, vedoucí pečovatelské služby Charity Nový Hrozenkov na Valašsku. Proto hrozenkovská Charita poskytuje pečovatelkám i sestřičkám v terénu jemně perlivé vody. Používají lehký letní pracovní oděv, na středisku mají k dispozici sprchu, aby se případně v pauze mohly osvěžit.

„Také u seniorů dbají na to, aby chodili lehčeji oblečeni. U pacientů ležících se snaží nepřikrývat tlustými peřinami, jak bývá v našich oblastech zvykem. Samozřejmé spolupracujeme s rodinami a pečujícími v domácnostech. Tady na kotárech a často samotách to ani jinak nejde. Ale zase právě ty lesy nám vždycky trošku vlahého vzduchu dopřejí, a tak uleví v těchto úmorných vedrech,“ uzavírá Iva Prejzková z Nového Hrozenkova.

„Horké dny jsou výzvou, abychom si více všímali nejen svých blízkých, ale také sousedů a třeba i lidí na ulici či v dopravním prostředku. Přehřátí a nedostatek tekutin dokáže snadno zapříčinit kolaps a nejen u seniorů a chronicky nemocných,“ dodává Ludmila Kučerová z Charity Česká republika.


Charita doporučuje co dělat ve vedru:

 • Klimatizujte místnosti, máte-li tu možnost, ale jen o pár stupňů
 • Větrejte přes noc a ráno a přes den zavřete okna
 • Namočte si ručník nebo žínku a přikládejte na zápěstí, pod kolena, za krk nebo na hlavu
 • Nohy ponořte do lavóru s vlažnou vodou
 • Osprchujte se vlažnou vodou, ale současně dejte pozor na prochlazení
 • Pijte dostatek tekutin, alespoň 1,5 litru tekutin denně: nealkoholické nápoje, chladné bylinné čaje, iontové nápoje, minerálky, vhodné je i nealkoholické pivo
 • Nápoje pijte spíš vlažné než ledové
 • Konzumujte lehčí jídla – bujóny, vývary, ovoce, zeleninu
 • Vyvarujte se pobytu na přímém slunci, pokud nakrátko musíte, tedy s pokrývkou hlavy
 • Ošetřujte pokožku hydratačními krémy s UV filtrem
 • Noste lehké vzdušné oblečení z přírodních materiálů
 • Používejte lehké přikrývky
 • Nevykonávejte namáhavé práce, odpočívejte

Charita Česká republika je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb. Pomáhá rodinám, mužům, ženám i dětem bez ohledu na jejich věk, víru nebo zemi původu. Po celé zemi poskytují organizace Charity 826 registrovaných sociálních služeb, 87 zdravotních služeb a 350 služeb jiného druhu. V České republice v roce 2017 Charita evidovala v rámci všech těchto služeb pomoc celkem 144 750 lidem.

Početnou klientelu tvoří senioři. Charita Česká republika provozuje 87 středisek domácí zdravotní péče (v roce 2017 ošetřila 35 732 pacientů) a 128 středisek terénní pečovatelské služby (v roce 2017 měla 18 144 klientů), dále 48 domovů pro seniory (1 797 klientů), 12 domovů se zvláštním režimem (427 klientů), 36 denních stacionářů (867 klientů) a 6 týdenních stacionářů (92 klientů).