Hamáček: Důchody musíme zvýšit hned od 1. ledna 2019

Ve čtvrtek 2. srpna 2018 zaslal předseda ČSSD Jan Hamáček dopis předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi, ve kterém požádal o co nejrychlejší svolání schůze, kde by se měl řešit zákon o důchodovém pojištění, který byl 19. července vrácen Senátem. Pokud se bude zákon o důchodovém pojištění projednávat až v září, mohlo by se zvýšení penzí zdržet. Postoj sociální demokracie zůstává stejný. Základní výměra důchodů, pevná část penze vzroste o 320 korun a s pravidelnou valorizací tak důchod průměrně vzroste o 918 korun. Lidé starší 85 let navíc získají k důchodu další tisícikorunu.

Z dopisu Jana Hamáčka předsedovi poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi: „Jakožto člověk, který byl v minulosti ve vedení Sněmovny, si uvědomuji veškeré náležitosti legislativního procesu, ale úkolem nás politiků je se s takovými mimořádnými situacemi vypořádat. Zvláště pro mne jako sociálního demokrata je důležité, aby v tomto konkrétním případě senioři nepřišli o zvýšení svých starobních důchodů od nového roku jen díky pasivitě politiků. Zejména starší senioři nad 85 let, kteří mají nejnižší penze, avšak zároveň vyšší výdaje na péči, by odkladem účinnosti novely zákona trpěli nejvíce”.

Chceme dát seniorům jistotu, že k navýšení jejich penze skutečně dojde. Rozhodnutí Senátu nesmí oddálit účinnost novely a ohrozit největší meziroční navýšení v historii země.

 

Zdroj: ČSSD