Milena Johnová: Vládní sociální politika ohrožuje ty nejvíce zranitelné, zejména ohrožené děti a seniory

Pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě) v úterý 21. května kritizovala vládní škrty v sociální oblasti, které ohrožují dostupnost sociálních služeb pro ty nejvíce zranitelné, zejména děti ohrožené násilím a zneužíváním nebo osamělé a chudé seniory. Na demonstraci na Václavském náměstí uvedla, že obce letos na sociální práci dostanou od státu jen pětinu toho, co potřebují. Ministerstvo práce a sociálních věcí údajně žádalo 600 milionů, ale dostalo jen 200 milionů. Sociální práci a služby přitom potřebují ti nejvíce ohrožení – týrané, zneužívané anebo zanedbávané děti nebo nejstarší senioři. “Rychle přibývá lidí starších 85 let. Jsou to lidé křehcí věkem, ale často i lidé osamělí a velmi chudí. Kdo jim pomůže vyřídit dávky na bydlení? Kdo jim poradí a pomůže zorganizovat pečovatelskou službu, aby se mohli po operaci zlomeného krčku vrátit z nemocnice, když sociální odbory příští rok nedostanou ani korunu na mzdy sociálních pracovnic?”, ptá se Johnová. Připomněla, že sociálním službám letos chybí řádově 2 miliardy. Vláda totiž schválila navýšení platů v sociální sféře, avšak prostředky na jejich financování krajům neposkytla. Celý projev si můžete přečíst níže.

 

Milí sousedé,

Jsem tu v roli pražské radní za Praha Sobě odpovědné za sociální věci. Z titulu téhle funkce vás chci upozornit na obrovský problém, o kterém se zatím moc nemluví. Tím problémem je sociální politika státu v režii Andreje Babiše.

Tato vláda totiž rozhodla o drastických škrtech v rozpočtu, které – pokud k nim skutečně dojde – způsobí sociální kolaps v celé zemi.

Před pár týdny zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí, jak budou vypadat letošní dotace pro obce na sociální práci. Ukázalo se, že obce letos dostanou od státu jen pětinu toho, co potřebují. 

Ministerští úředníci mi vysvětlili, že sice loni žádali do rozpočtu 600 milionů, ale vláda jim návrh seškrtala na pouhých 200 milionů. 

V pátek 10. května jsme se proto s téměř 30 pražskými radními pro sociální věci a se šéfy sociálních odborů vydali za ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. Ta nám představila tento katastrofický scénář:

S dofinancováním sociální práce na obcích nemáme letos počítat. V příštím roce nedostaneme na sociální pracovníky na obcích od státu vůbec nic.

Vláda v letošním roce snížila také dotace na sociálně-právní ochranu dětí. A to o 250 milionů korun. V příštím roce se tato položka ztenčí na polovinu. 

Domovům pro seniory, pečovatelské službě, osobní asistenci a dalším službám chybí letos řádově 2 miliardy, protože vláda schválila navýšení platů v sociální sféře, ale v rozpočtu s tímto nepočítala a jak jsme od ministryně slyšeli, ani nepočítá. V příštím roce se to také nezlepší.

V sociální oblasti vláda prostě škrtá všude, kam se podíváte.

Ptali jsme se paní ministryně, jaké jsou pro to důvody a jakými argumenty brání rozpočet pro svůj resort. Dozvěděli jsme se, že ve vládě argumenty neplatí a že ve vládě se jedná jen o číslech.

Ale my, na sociálních odborech, také pracujeme s čísly. A ta čísla bychom chtěli předestřít Vládě. A hlavně ministryni financí, která si na nás, přes opakované žádosti, zatím nenašla vůbec čas. Zkusím jí ta naše čísla aspoň vzkázat.

V loňském roce zaregistrovaly orgány sociálně právní ochrany 9 tisíc 178 týraných, zneužívaných anebo zanedbávaných dětí. Jde o děti, jejichž situaci někdo zaregistroval a nahlásil úřadům. Odborníci říkají, že ve skutečnosti je takových dětí mnohem víc. Mezi pachateli tohoto násilí přibývá osamělých matek žijících v zoufalé situaci.

V loňském roce kvůli týrání, zneužívání anebo zanedbávání skončilo v nemocnici 197 dětí. 6 z nich na následky špatného zacházení dokonce zemřelo.

Zkusme si za vládními škrty představit konkrétní lidské tragédie a pochopíme co, či lépe řečeno koho, Andrej Babiš vlastně škrtá!

V České republice je aktuálně téměř 900 tisíc lidí v exekuci. Legislativa je velmi složitá, zvlášť těžké to proto mají senioři, rodiče samoživitelé a lidé s nižším vzděláním. Jak jim zajistíme odbornou pomoc, aby dostali příležitost svoji situaci vyřešit?

Rychle přibývá lidí starších 85 let. Jsou to lidé křehcí věkem, ale často i lidé osamělí a velmi chudí. Kdo jim pomůže vyřídit dávky na bydlení? Kdo jim poradí a pomůže zorganizovat pečovatelskou službu, aby se mohli po operaci zlomeného krčku vrátit z nemocnice, když sociální odbory příští rok nedostanou ani korunu na mzdy sociálních pracovnic?

Podle Eurostatu patříme v sociální ochraně k těm nejhorším. ČR vydává na sociální ochranu pouhých 12 % HDP. Sousední Slovensko dává 16 %, Německo 19,4 %, Rakousko dokonce 20,5 %. A v této situaci vláda Andreje Babiše škrtá!

Andrej Babiš říká, že pomáhá lidem, ale to je lež. Skutečný postoj Vlády k těm nejzranitelnějším skupinám, jako jsou děti a senioři, se zobrazuje v číslech. A ta čísla říkají, že vláda Andreje Babiše na ohrožené lidi kašle.

Vyzýváme vládu, aby dofinancovala letošní propady v sociální práci a v sociálních službách a aby dorovnala peníze do sociální oblasti na civilizovanou evropskou úroveň.