Exekutorská komora ČR: Aktivita premiéra Babiše může mít pro exekuční řízení nechtěné důsledky

Dle informací některých médií se premiér Andrej Babiš obrátil na ministerstva a dalších pět velkých „státních” zaměstnavatelů, aby se z pozice zaměstnavatele zabývali tím, zda exekuce proti jejich zaměstnancům nejsou vedeny na základě neplatného rozhodčího nálezu. Exekutorská komora ČR považuje tuto aktivitu za nekoncepční. Otázku, zda pravomocně nařízená exekuce má být zastavena nebo ne, mají primárně řešit exekuční orgány (soudy, exekutoři, finanční správa, celní správa aj.) a samotní účastníci exekučního řízení. Dlužno podotknout, že není jasná odpovědnost takových třetích osob, v případě, kdy rozhodčí doložka bude v pořádku a jejich případný neodborný podnět způsobí neoprávněný průtah v exekučním řízení.

Snaha přenášet toto břemeno na mzdové účtárny je znepokojující zejména s ohledem na to, že již dnes jsou plátci mzdy v důsledku dědictví občanského soudního řádu z 60. let minulého století zatíženi administrativou spojenou prováděním srážek ze mzdy. S dopadem změny judikatury, která se odehrála v letech 2011 až 2013 by se měla primárně vypořádat sama justice. Nikoliv plátci mzdy, kteří navíc pro zodpovědné posouzení nemají ani dostatek relevantních podkladů.

Má-li být jedním z hlavních úkolů státu hájit zájmy a práva jeho občanů, měl by stát zejména konečně začít naslouchat připomínkám Exekutorské komory ČR, která dlouhodobě poukazuje na potřebu modernizace exekučního řízení a zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů. V případě, že by fungovala místní příslušnost soudních exekutorů, bylo by zastavování exekucí významně jednodušší.

 

Tisková zpráva

 

Zdroj: Exekutorská komora České republiky

 

Foto: pixabay.com

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.