Novelu zákona o léčivech, která má zlepšit dostupnost léků, by vláda měla projednat na konci srpna

Ministerstvo zdravotnictví v důsledku stále častějších výpadků léčiv připravilo dvě novely zákonů. Chystaná novela zákona o léčivech přináší sérii opatření, která povedou k podstatnému zvýšení dostupnosti léků v lékárnách. Přerušení dodávek hlásí jejich výrobci právě Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, který spolu s Ministerstvem zdravotnictví podniká další kroky k zajištění zdravotní péče. „Například v lednu byl problém s nedostupností léku Digoxin. Já jsem požádal pana ministra, aby zrychlil předložení zákona, který tento problém vyřeší. Mělo by to být na vládě už na konci srpna, protože je to pro občany a tím pádem i pro nás naprosto zásadní,“ uvedl premiér Andrej Babiš při příležitosti návštěvy Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Tématem jednání premiéra s vedením ústavu byly především konkrétní kroky ke zlepšení dostupnosti léků.

Druhým opatřením, které má zabránit nekoordinovanému vývozu léčivých přípravků mimo Českou republiku je novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. “Problémem je i to, že dochází k reexportům léků, a to ve výši 3,5 – 5 miliard korun ročně, což samozřejmě přispívá k tomu, že ty léky nejsou k dostání,“ řekl premiér Babiš.

Vývoz léčivého přípravku do jiné země EU nebo mimo EU bude moci nově provést pouze výrobce. Výjimky budou možné jen v přesně specifikovaných případech jen u těch léčiv, které prokazatelně nejsou ohroženy ve smyslu nedostupnosti pro pacienty v ČR. „Tímto opatřením preventivně zabráníme nedostatku léčiv, která jsou pro české pacienty nejdůležitější a u kterých přitom hrozba skupování z českého trhu a vývoz do zahraničí byla nejsilnější,“ dodal premiér.

Nový model přenáší povinnost dodat do lékárny potřebný lék přímo na výrobce. Ti budou muset zajistit, že pacientovi s platným receptem bude lék hrazený ze zdravotního pojištění, který lékárna nemůže obstarat standardní distribuční cestou, dodán do dvou pracovních dnů ode dne přijetí objednávky do jakékoliv lékárny v ČR. „Léky musí být dostupné všem pacientům, ať už bydlí v Praze nebo například v Krkonoších. A proto jsme připravili takzvaný emergentní objednávkový systém, který zajistí, že pacient svůj lék, který není dostupný standardní distribuční cestou, ale někde v distribučním řetězci v ČR je, dostane do dvou dnů v jakékoliv lékárně v ČR,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Novely zákona o léčivech a o veřejném zdravotním pojištění jsou nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Předpokládaný termín nabytí jejich účinnosti je v průběhu druhého pololetí příštího roku.

 

Zdroj: Vláda ČR

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.