SZÚ: Žízeň není časnou známkou dehydratace! Sledujte barvu moči

Současné extrémní teploty způsobují u každého z nás vyšší ztráty tekutin. Tyto ztráty tekutin je nutno nahrazovat, aby nedocházelo k dehydrataci organismu a následných nepříznivých zdravotních projevů. Dehydratace je ve Velké Británii hlavní příčinou bolesti hlavy a denní únavy. Je spojena s pocitem náhlého úbytku energie, potížemi s koncentrovaností a zvýšenou podrážděností. Dá se předpokládat, že situace v ČR bude obdobná.

Průzkum dodržování pitného režimu ve Velké Británii ukázal na významně nižší spotřebu tekutin oproti doporučení a nízké povědomí o významu pitného režimu:

  • 96 % osob nepije dost vody;
  • 67 % přiznává, že vodu nepije buď vůbec, nebo jen 1-2 sklenice denně
  • 61 % osob se domnívalo, že přijímá dost tekutin, ale ve skutečnosti jen 3,9 % pilo do­poručených 7-8 sklenic (1,5 -2,0 litry) za den
  • 2 % dehydratace snižuje schopnost koncentrace o 20 % ^současné návyky pitného režimu mají proto značně negativní dopad na pracovní proces v UK
  • 83,5 % respondentů připouští, že žízeň má vliv na jejich výkonnost, 40 % respondentů připouští, že žízeň má vliv i na vztahy na pracovišti,
  • 75 % respondentů uvedlo, že jejich první reakcí na bolest hlavy je vzít si prášek proti bolestem hlavy

V srpnu 2003 zemřelo na následky extrémních veder, které trvaly tři týdny, ve Francií cca 15 000 lidí a v zemích EU cca 70 000. I když z naprosté většiny případů nebyla tato úmrtí způsobena přímo, tato data dokumentují, jak je důležité nahradit v organismu ztráty tekutin, které způsobuje zátěž organismu extrémními teplotami.

Jak v horku poznat, jestli jsme dost zavodněni?

Odhadování potřebného denního příjmu tekutin však může být pro někoho složité a musíme mít na paměti, že žízeň není časnou známkou dehydratace! Proto je lepší se spolehnout na jednoduchý signál, který má každý k dispozici: při každé návštěvě toalety si kontrolovat barvu své moči. Již zmíněný britský výzkum ukázal, že jen necelá třetina respondentů si všímá barvy své moči a jen 7 % z nich ví, co barva moči znamená!!

Britská osvětová kampaň „Keep it light” proto doporučuje v rámci předcházení dehydratace organismu a následných nepříznivých zdravotních projevů používat velmi jednoduchý indikátor a to barvu moče (viz následující obrázek).

Barva moči jako jednoduchý indikátor dehydratace

 

Doporučení z britské kampaně udržovat moč co nejsvětlejší platí samozřejmě jen do určité míry – tak, aby nedocházelo k nadměrnému příjmu tekutin, který může mít také nežádoucí zdravotní následky.

Podrobnější informace o zásadách správného režimu najdete v brožuře vydané Státním zdravotním ústavem „Pitný režim + Jak se vyznat v balených vodách“.

 

Zdroj: Státní zdravotní ústav

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.