MPSV zveřejnilo přehled požadavků k návrhu rozpočtu na rok 2020

MPSV zveřejnilo přehled požadavků k návrhu rozpočtu na rok 2020 pro jednotlivé agendy. K částkám, které obsahuje návrh rozpočtu na příští rok, uvádí částky, které požaduje a jaké budou důsledky, pokud tyto prostředky neobdrží.

 

Sociální služby

Rozpočet 2019: 16,8 mld. Kč (po dofinancování) Kolik MPSV potřebuje pro rok 2020: 19 mld. Kč Kolik navrhuje MF: 15,7 mld. Kč

Kolik chybí: 3,3 mld. Kč

Co to znamená: Mohou zkolabovat sociální služby, zřizovatelé budou muset propouštět, nebudou mít peníze na nájmy a provoz, což povede k zavírání domovů důchodců. Senioři a zdravotně postižení zůstanou bez odborné pomoci a péče.

Aktivní politika zaměstnanosti – tedy veřejně prospěšné práce a další

Rozpočet 2019: 1,72 mld. Kč (po dofinancování VPP)

Kolik MPSV potřebuje pro rok 2020: 3,27 mld. Kč

Kolik navrhuje MF: 0,5 mld. Kč

Kolik chybí: 2,23 mld. Kč

Co to znamená: Přestanou se uklízet chodníky a opravovat veřejné prostory. Lidé, kteří jsou těžce zaměstnatelní, ztratí poslední možnost výdělku a skončí na dávkách v nezaměstnanosti. Ztratí pracovní návyky a přijdou o šanci na zapojení se do normálního života. Doplatí na to obce a města, lidé i stát.

Sociálně – právní ochrana dětí na obcích

Rozpočet 2019: 1,5 mld. Kč (po dofinancování SPODů)

Kolik MPSV potřebuje pro rok 2020: 1,57 mld. Kč

Kolik navrhuje MF: 0,5 mld. Kč

Kolik chybí: 1,1 mld. Kč

Co to znamená: Sociálně právní ochrana dětí na obcích v podstatě zanikne. Ty nejzranitelnější děti ztratí nestranné zastání při často vyhrocených sporech rozvádějících se rodičů, v případech domácího násilí, závislostí rodičů na drogách, hazardu, alkoholu a v dalších podobných situacích. Obce budou muset propouštět sociální pracovníky.

Pěstounská péče

Rozpočet 2019: 0,59 mld. Kč

Kolik MPSV potřebuje pro rok 2020: 0,59 mld. Kč

Kolik navrhuje MF: 0,105 mld. Kč

Kolik chybí: 0,48 mld. Kč

Co to znamená: Omezení pěstounské péče na pětinu sebere dětem možnost žít rodinný život. Vrátíme se o několik let zpátky, kdy v ústavech končily děti, které nemusely. Pracně budovaný systém péče o ohrožené děti se zhroutí. Ústavní péče je navíc pro stát mnohonásobně dražší.

Sociální práce na obcích

Rozpočet 2019: 0,4 mld. Kč (po dofinancování)

Kolik MPSV potřebuje pro rok 2020: 0,874 mld. Kč

Kolik navrhuje MF: 0,18 mld. Kč

Kolik chybí: 0,69 mld. Kč

Co to znamená: Nikdo už nebude pomáhat samoživitelkám, třeba když jim bude hrozit, že skončí s dětmi na ulici. Děti odcházející z dětských domovů, senioři nebo zdravotně postižení ve složité životní situaci se nebudou mít na koho obrátit. Obce budou muset propouštět sociální pracovníky.

EU fondy

Rozpočet 2019: 0,83 mld. Kč

Kolik MPSV potřebuje pro rok 2020: 0,92 mld. Kč

Kolik navrhuje MF: 0,429 mld. Kč

Kolik chybí: 0,5 mld.

Co to znamená: Příští rok má vrcholit čerpání fondů EU. Pokud nebudeme mít dostatek prostředků na kofinancování končících projektů, ohrozíme čerpání evropských peněz na dětské skupiny, vzdělávání zaměstnanců, sociální podnikání, zaměstnávání mládeže a hlavně na sociální služby. Česká republika přijde o stamiliony na evropských dotacích a bude muset také část peněz vracet jako sankce za nedočerpání.

Dotace – Rodina, senioři, BOZP

Rozpočet 2019: 0,22 mld. Kč

Kolik MPSV potřebuje pro rok 2020: 0,22 mld. Kč

Kolik navrhuje MF: 0,065 mld. Kč

Kolik chybí: 0,15 mld. Kč

Co to znamená: Ti nejchudší senioři a rodiny přijdou o pomoc. Jedná se o projekty, které mají předcházet problémům spojeným s rozpadem rodin, izolací seniorů, prevence pracovních úrazů apod. Místo, aby se jejich tíživá situace díky této podpoře řešila hned, spadnou do systému dávek a stát zaplatí víc, než jsou náklady na prevenci. Omezí se aktivity odborů a sociálních partnerů při ochraně pracujících.

Investice

Rozpočet 2019: 4,5 mld. Kč

Kolik MPSV potřebuje pro rok 2020: 6,7 mld. Kč

Kolik navrhuje MF: 4 mld. Kč

Kolik chybí: 2,7 mld. Kč

Co to znamená: Ohrozí se výplata podpory dávek a důchodů po roce 2020. Namísto moderních a levných systémů bude MPSV stále provozovat zastaralé a drahé IT. Nebudeme schopni čelit kybernetickým útokům a zpomalí se rozvoj digitalizace státní správy. Místo abychom investovali do vlastních budov, budeme nuceni zbytečně utrácet za drahé nájmy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.