Architekti bez hranic: Veřejná debata o dostupném bydlení

Bydlení je jednou ze základních lidských potřeb. Kvůli nedostatku obecních bytů, neexistenci případných sociálních bytů, nárůstu krátkodobých pronájmů či spekulací a mnoha dalším vlivům se bydlení stává nedostupným pro širokou skupinu obyvatel. Jaké jsou jiné formy bydlení než vlastnické a nájemní? A čím do tohoto procesu může přispět architekt? Pozvání k debatě přijali architekt David Mareš a sociolog Tomáš Hoření Samec. Debatu pořádají Architekti bez hranic v úterý 15. října 2019 od 19:00 hodin ve Skautském institutu. Večer je součástí cyklu Hranice architektury, který se týká přesahu architektury do běžného života. Diskusní večer je otevřen odborné i laické veřejnosti. Vstupné na akci je zdarma. Během večera bude prostor pro otázky z publika.

Sociolog Tomáš Hoření Samec působí na Sociologickém ústavu AV ČR v.v.i. Absolvoval doktorské studium sociologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a výzkumnou stáž na University of Vienna. Zaměřuje se na výzkum diskurzu o bydlení a na nové formy poskytování bydlení realizované veřejnými a kolektivními aktéry. Publikuje v mezinárodních časopisech, například Urban Studies, Journal of Cultural Economy a Housing, Theory and Society. Je editorem publikace Jak zajistit dostupné bydlení?, která je dostupná na webu dostupnebydleni.soc.cas.cz.

Architekt David Mareš je absolvent Fakulty architektury VUT v Brně. V roce 2003 založil společně s Michalem Fišerem atelier třiarchitekti, který od té doby společně vedou. Má za sebou projekty všech měřítek (od rekonstrukce bytu po urbanismus). Dlouhodobě propaguje myšlenku Baugruppe a usiluje o vznik prvního projektu tohoto typu v Praze.

Architekti bez hranic je nezisková organizace, která sdružuje architekty a designéry se zájmem o veřejný prostor. Cílem organizace je iniciovat a spolupodílet se na projektech pro znevýhodněné lidi, kultivování veřejného prostoru a posilování mezilidských vztahů.

 

Zdroj: archiweb.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.