Poskytovatelé domácí péče by měli být lépe ohodnoceni za péči o náročné pacienty

Ministerstvo zdravotnictví dokončilo úhradovou vyhlášku o úhradách za zdravotní péči pro rok 2020. Příští rok by se za zdravotní péči mělo utratit o 26 miliard korun více než letos. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) úhradová vyhláška přináší pozitivní změny i v segmentu domácí péče. Její poskytovatelé budou například lépe placeni za péči o náročnější pacienty.

“V úhradové vyhlášce vítáme nárůst finančních prostředků i nových bonifikačních mechanismů pro poskytovatele, které budou spravedlivější i pro ty malé. Domácí péči je nutné řešit systémově, jen finanční prostředky nepomohou,“ uvedla Lucie Jursíkové Brožkové, předsedkyně Grémia managerů agentur domácí péče a členka pracovní skupiny pro Koncepci domácí péče.

Podle ministerstva zdravotnictví se zlepší dostupnost stomatologické péče, fyzioterapie a rehabilitační péče, gynekologů i ambulantních specialistů. Přibýt mají také nové služby praktiků. „Máme několik nových výkonů, například za péči o pacienty s prediabetem, což je onemocnění předcházející cukrovce,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Úhradová vyhláška je právním nosičem dohod mezi poskytovateli zdravotních služeb a zdravotních pojišťoven.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.