ČOI: Nebezpečné elektronické hračky. Polovina neprošla kontrolou
Česká obchodní inspekce (ČOI) se zúčastnila mezinárodní akce zaměřené na kontrolu bezpečnosti elektrických hraček. Do mezinárodní akce se zapojilo 15 evropských států. ČOI v rámci projektu odebrala 17 modelů hraček a 9 z nich bylo vyhodnoceno jako nevyhovující. Celkové výsledky pak potvrdily, že se na trhu EU nacházejí ve velké míře elektrické hračky, které stávajícím požadavkům platných předpisů nevyhovují. Výrobci hraček v mnoha případech nerespektují požadavky na limitní hodnoty konkrétních chemických prvků použitých při výrobě elektrických hraček, například limity pro kadmium a olovo. Jedna hračka představovala vážné riziko způsobené přítomností dětem volně dostupných knoflíkových baterií (viz informační leták, co dělat v případě polknutí baterie dítětem). Dvacet pět vzorků vykazovalo závažné nedostatky, včetně jejich kumulace v jednom modelu hračky. Tím mohou představovat vážné či vysoké riziko z hlediska bezpečností dětí.
Úkolem akce bylo odhalit případné neshody elektrických hraček na trhu EU s požadavky směrnic Evropského parlamentu. Jednalo se hlavně o prověření možného zdravotního rizika, které může z těchto hraček plynout pro děti. Dále bylo prověřováno environmentální riziko pro přírodu v případě nevhodné likvidace těchto hraček. Jako nevyhovující pro vážné environmentální riziko bylo hodnoceno osm modelů hraček.
Databáze nebezpečných výrobků je umístěna na webových stránkách ČOI.
Pokud dítě spolkne baterii, jednejte bez odkladu! Knoflíkové baterie (zvláště na bázi lithia) mohou způsobit těžké popáleniny tkání, které mohou být v těch nejhorších případech fatální již za dvě hodiny.
Pokud se domníváte, že vaše dítě spolklo baterii:
- Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc v nemocnici / na
- Snažte se vzít s sebou přístroj obsahující baterie nebo původní balení výrobku, abyste lékaři pomohli s řešením.
- Nevyvolávejte zvracení.
- Nenechávejte své dítě jíst nebo pít, dokud vyšetření pomocí rentgenového záření nevyloučí přítomnost baterie v těle dítěte.
Jak se vyhnout nehodám:
- Uchovávejte knoflíkové články mimo dohled a dosah dětí.
- Volte raději výrobky, které mají bezpečně zajištěný prostor pro baterie, zvláště pokud máte malé děti.
- Ujistěte se, že jste po každé výměně knoflíkových baterií bezpečně uzavřeli prostor pro baterie.
- Neskladujte vybité knoflíkové baterie v domácnosti. Odneste je do sběrného místa k recyklaci.
- Neukládejte knoflíkové baterie společně s léky / tabletkami či s mincemi.
Zdroj: Česká obchodní inspekce (ČOI)