Slunečnice pomáhají pacientům s roztroušenou sklerózou

Nikdy nevíš, kdy kdo přijde, kdo na dveře ti zaklepe, a pustit ho do života není úkol přelehký. Takto vyjádřila pocity lidí s roztroušenou sklerózou 29letá Tereza Kovaříková z Kroměříže. Podobně jako stovky dalších dospělých a dětí se zapojila do projektu Rozsviťme Českou republiku. Prostřednictvím výkresů, básní a povídek podpořili pacienty s roztroušenou sklerózou. Akci organizuje již tradičně Nadační fond IMPULS. Motivem výtvarné i literární soutěže byla opět slunečnice.

Ve výtvarné soutěži získaly v kategorii nejmladších dětí první cenu internetového hlasování Lenka a Valerie z MŠ v Jihlavě. V kategorii I. stupeň základní školy obsadila první místo Eliška rovněž ze ZŠ Jihlava. Mezi žáky II. stupně základní školy pak vyhrála Františka ze ZŠ Vlčnov. Výherci dostanou za své výkresy knihy a vstupenky do divadla, do Muzea hudby či Národního muzea v Praze. Nejmenší děti z MŠ dostanou ke složení ptačí krmítko od Nese v lese, aby mohly v zimě pozorovat ptáky. „Těší nás, kolik dětí nám poslalo své obrázky slunečnic. Tato květina symbolizuje naději pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Kresby byly, stejně jako slunečnice, také naplněny optimismem,“ říká organizátorka soutěže Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS a dodává: „Ve většině škol dětem o soutěži řeknou učitelé a vysvětlí jim, co je to roztroušená skleróza a jak mohou pacienty pomocí kreseb podpořit. V jedné třídě základní školy se ale děti dohodly samy a společně namalovaly obrázky slunečnic, aby pomohly pacientům. Nikdo je nevedl, byla to pouze jejich iniciativa. To nás velmi mile překvapilo a potěšilo.“

O výhercích rozhodovali jak lidé pomocí internetového hlasování, tak odborná porota. Žáci se také zapojili do literární soutěže. Poslali desítky básní, povídek i fejetonů na téma slunečnice. Hlasující nejvíce zaujalo literární dílo Slunečnice ti pomůže od Terezy z II. stupně ZŠ ve Frenštátu pod Radhoštěm. Ze středoškoláků získala první místo Lenka ze SŠ v Chebu za dílo s názvem Pocit světla. Do soutěže se ale kromě studentů zapojili i dospělí. Mezi nimi i 29letá Tereza Kovaříková z Kroměříže. „Píšu už od dětství. Povídky i básně. Pravidelně se proto účastním různých soutěží. Tato soutěž mě zaujala pro svůj přesah. Sama mám zdravotní komplikace a vím, jak obtížné je s nemocí bojovat. Dílo jsem nazvala Světlo v nás a moc mě potěšilo, když ho odborná porota ocenila. Dílčí úspěchy mě motivují k tomu, abych neztrácela naději a věřila sama v sebe,“ říká Tereza Kovaříková, která získala třetí místo v kategorii dospělých.

Kampaň Rozsviťme Českou republiku odstartovala již na jaře. „V několika městech po celé republice lidé podpořili pacienty s roztroušenou sklerózou vysázením slunečnic. Nemocí trpí v tuzemsku více než 20 tisíc lidí. Snažíme se na onemocnění upozorňovat a zároveň bořit mýty, které kolem něj panují. Lidé bohužel stále často podceňují první příznaky onemocnění, například problémy s rovnováhou nebo ztrátu citlivosti. Včasné léčení přitom může zachránit desítky let aktivního života,“ vysvětluje Kateřina Bémová.

O Nadačním fondu IMPULS

Nadační fond IMPULS (NFI) vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s RS (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.

O projektu Rozsviťme Českou republiku

Osvětová kampaň Rozsviťme Českou republiku si klade za cíl podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče. Symbolem projektu je slunečnice. Její semínka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky zase aktivity NFI a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o niž se potřebují lidé s „ereskou“ opřít, a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel. Sázením a sdílením fotografií či namalovaných rozkvetlých slunečnic podpořili pacienty s RS společně s dospělými i ti nejmenší.