VZP: Má zubař právo vyžadovat od svého pacienta pokutu za nedodržení smluveného termínu ošetření?

Pokud se pacient nedostaví k plánovanému stomatologickému ošetření, může to pro daného lékaře znamenat určitou komplikaci jak z hlediska organizace práce, tak jeho příjmů. Někteří stomatologové proto požadují po pacientovi zaplacení smluvní pokuty za nedodržení sjednaného termínu ošetření. Takové řešení je sice právně přípustné, ovšem za předpokladu, že jsou splněny určité podmínky.

V prvé řadě je třeba konstatovat, že v tomto případě není podstatné, zda daný lékař je smluvním partnerem pacientovy zdravotní pojišťovny či nikoliv. Pokud by smluvní lékař zdravotní pojišťovny po pacientovi požadoval zaplacení za službu, kterou má „nasmlouvanou“ se zdravotní pojišťovnou, porušoval by jak právní předpisy upravující veřejné zdravotní pojištění, tak smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb, kterou uzavřel se zdravotní pojišťovnou. K poskytnutí „nasmlouvané“ služby však za dané situace nedošlo, protože se pacient k ošetření nedostavil. Proto zdravotní pojišťovna nemůže takový postup lékaře ani kontrolovat ani postihovat.

Práva a povinnosti lékaře i pacienta se v tomto případě řídí občanským zákoníkem. Lékař může po pacientovi vyžadovat zaplacení smluvní pokuty za předpokladu, že pacient byl prokazatelně informován, za jaké situace vzniká povinnost ji lékaři zaplatit, jaká bude její výše, a s tímto postupem vyslovil souhlas. Upozorňujeme ale, že lékař nemůže ošetření pacienta podmiňovat jeho souhlasem se smluvní pokutou. Pacient má dle zákona o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování právo na svobodnou volbu lékaře. Lékař, kterého si pacient zvolil, má právo jej odmítnout přijmout do péče pouze důvodů, které jsou uvedené v tomto zákoně. Nesouhlas se smluvní pokutou mezi těmito důvody uveden není.