Koaliční rada schválila návrh na zálohované výživné

15 let se v Česku diskutuje o zálohovaném výživném. Současná vláda se k němu zavázala ve svém programovém prohlášení. Zlepšení situace samoživitelů a samoživitelek je prioritou ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD). Návrh zákona o zálohovaném výživném 14. ledna 2020 schválila Koaliční rada.

„Pro samoživitele a samoživitelky, kteří využili všech zákonných možností při vymáhání výživného a neuspěli, je situace mnohdy beznadějná. Kdo si to nezažil, tak neuvěří. Nechci, aby děti vyrůstaly s pocitem, že na ně jeden z rodičů kašle a společnost i stát tomu pouze přihlíží. Nechci se vymlouvat, proč jim nemůžeme pomoci. Chci, aby tyto děti měly dobrý start do života, stejně jako jejich kamarádi,“ vysvětluje ministryně Maláčová, proč je pro ni tak zásadní prosadit zákon o zálohovaném výživném.

Stejný postoj k takové formě podpory rodin má i společnost. Pro vyplácení zálohovaného výživného jsou podle průzkumu CVVM z března loňského roku tři čtvrtiny Čechů. Zálohované výživné má zajistit, že ve chvíli, kdy selžou veškeré dostupné nástroje k vymáhání, nastoupí stát. Spolu se zákonem o zálohovaném výživném bude předložený balíček opatření, který zlepší vymáhání výživného. To je v gesci Ministerstva spravedlnosti.

Kdo bude mít na zálohované výživné nárok?

Dosáhnou na něj ti samoživitelé a samoživitelky, kteří svou situaci aktivně řeší. To znamená, že je podán návrh na exekuci a trestní oznámení na neplatiče. Druhý rodič neposílá stanovenou výši alimentů alespoň 4 měsíce. Děti samoživitelů zároveň musí plnit povinnou školní docházku.

Jak to bude fungovat?

Pokud rodič splňuje podmínky nároku, obrátí se na úřad práce. Ten mu poskytne potřebné formuláře a informace a následně celou situaci posoudí a rozhodne o zálohovaném výživném do 30 dní. Vyplacená částka je potom vymáhána státem skrze krajské úřady práce, které se připojí do již běžícího exekučního řízení s neplatičem. Po jednom roce úřad práce provede důkladný přezkum situace v rodině. Samoživitel či samoživitelka můžou zálohované výživné pobírat až 24 měsíců.

Kolik rodič dostane?

Samoživitelé budou mít nárok na vyplacení zálohovaného výživného ve stejné výši, v jaké ho stanovil druhému rodiči soud. Maximální částka zálohovaného výživného bude zastropována na 3 tisíce Kč. „Zálohované výživné tak pomůže té skupině rodin, která potřebuje pomoc nejvíce. Průměrné výživné v Česku je totiž 2 500 Kč,“ dodává ministryně práce.

 

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí