U nových klientů domovů pro seniory bude prováděn test na koronavirus a zavedena preventivní karanténa

Ministerstvo zdravotnictví vydává v souvislosti se zvýšeným rizikem přenosu nákazy mezi klienty a zaměstnanci domovů pro seniory a lůžkových zařízení poskytovatelů sociálních služeb další mimořádná opatření pro maximální zajištění jejich ochrany. Opatření se týkají nových podmínek pro příjem klientů. Vyžadováno bude vstupní vyšetření klientů na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem a umístění po dobu 14 dnů do samostatného pokoje. Oboje bude platit od 30. března 2020. Viz cele znění dopisu níže.

„Kromě již platného přísného zákazu návštěv zavádíme další důležitá preventivní opatření a postupy při přijímání nových klientů do těchto zařízení. Je nesmírně důležité dbát na ochranu staršího obyvatelstva, jakožto jedné z nejohroženějších skupin, a upravit jim podmínky tak, aby se u nich co nejvíce snížila možnost přijít do styku s nákazou. Zaváděná opatření jsem probral také s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a šéfem Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřím Horeckým, kteří s nimi souhlasili,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Všem poskytovatelům sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelům sociálních služeb poskytujícím odlehčovací služby v pobytové formě je tímto mimořádným opatřením nařízeno, aby přijímali osoby za účelem poskytování sociálních služeb v jejich zařízeních až poté, co podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Dále bylo poskytovatelům nařízeno, aby osoby, které po tomto vyšetření přijmou za účelem poskytování sociálních služeb v jejich zařízeních, umístili po dobu 14 dnů od jejich přijetí do samostatného pokoje.

Od 1. března 2020, kdy bylo poprvé prokázáno onemocnění u pacienta na území České republiky, došlo dosud k nárůstu počtu případů na 2 743 (ke dni 29. března 2020). Mezi nemocnými je řada seniorů, neprodlená realizace tohoto opatření je tak nezbytná pro adekvátní omezení rizika vzhledem k současné nepříznivé epidemiologické situaci ve výskytu a šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem.

Poskytovatelé pobytových sociálních služeb by tak měli přijmout veškerá možná protiepidemická opatření, která povedou k zamezení šíření onemocnění. Za taková lze považovat také opatření zaměřená na příjem klientů, u kterých bylo provedeno vyšetření s negativním výsledkem, a i tyto klienty je nezbytné po jistý čas izolovat vzhledem k známé délce inkubační doby.

Součinnost za účelem umožnění co nejhladšího pokračování v příjmu příjemců služeb do péče by poskytovatelům měly poskytnout místně příslušné orgány ochrany veřejného zdraví.

Celé znění mimořádného opatření

Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.”), nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS- CoV-2 toto mimořádné opatření:

I.

1. Všem poskytovatelům sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelům sociálních služeb poskytujícím odlehčovací služby v pobytové formě se nařizuje s účinností ode dne 30. března 2020, aby přijímali osoby za účelem poskytování sociálních služeb v jejich zařízeních (včetně přeložení od jiného poskytovatele zdravotních nebo sociálních služeb) až poté, co podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem.

2. Všem poskytovatelům sociálních služeb uvedeným v bodu 1 se nařizuje s účinností ode dne 30. března 2020, aby osoby, které přijmou za účelem poskytování sociálních služeb v jejich zařízeních v souladu s bodem 1, umístili po dobu 14 dnů od jejich přijetí do samostatného pokoje.

II.

Toto mimořádné opatření nabývá platnosti dnem jeho vydání.

Odůvodnění:

Mimořádné opatření je vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV- 2 v Evropě.

Vzhledem k aktuálnímu šíření onemocnění COVID-19 na území České republiky, stejně jako na území většiny států světa, je nezbytné zamezit dalšímu šíření onemocnění COVID-19, které Světová zdravotnická organizace prohlásila 11. března 2020 za pandemii.

Od 1. března 2020, kdy bylo poprvé prokázáno onemocnění COVID-19 u pacienta na území České republiky, došlo dosud k nárůstu počtu případů na 2 657 (ke dni 28. března 2020). Denní nárůst počtu pacientů s nově prokázaným onemocněním COVID-19 v posledních dnech přesahuje 200 (25. března – 291, 26. března – 259, 27. března – 373, 28. března – 262).

Toto opatření je jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky a zejména zamezení jeho rozšíření mezi zranitelnými skupinami osob. Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní.

Neprodlená realizace tohoto opatření je nezbytná pro adekvátní omezení rizika vzhledem k současné nepříznivé epidemiologické situaci ve výskytu onemocnění COVID-19.

Poskytovatelé pobytových sociálních služeb by měli přijmout veškerá možná protiepidemická opatření, která povedou k zamezení šíření onemocnění COVID-19. Za taková lze považovat také opatření zaměřená na příjem pacientů, u kterých bylo provedeno vyšetření s negativním výsledkem, a i tyto pacienty je nezbytné po jistý čas izolovat vzhledem k známé délce inkubační doby.

Místně příslušné orgány ochrany veřejného zdraví poskytnou součinnost uvedených poskytovatelům sociálních služeb za účelem umožnění co nejhladšího pokračování v příjmu příjemců služeb do péče.

 

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA
ministr zdravotnictví

 

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví