Charita ČR: O střechu nad hlavou ve stáří se bojí třetina lidí

O střechu nad hlavou ve stáří se bojí třetina lidí. Jen 4 procenta lidí si myslí, že bydlení v České republice je dobře dostupné. Každý osmý člověk se obává, že bude muset v následujících 12 měsících současné bydlení opustit, v případě nájemních bytů se toho bojí dokonce každý čtvrtý. Ukázal to průzkum na téma dostupnosti bydlení připravený pro Charitu Česká republika a katolickou církev agenturou Median.

Průzkum ukázal, že stejné obavy pociťují a uvádějí lidé z různých sociálních vrstev. Vedle hrozby stěhování, která se týká každého osmého obyvatele Česka, má téměř třetina lidí obavy z toho, kde budou bydlet ve stáří. Více než polovina je přesvědčena, že problém sehnat bydlení budou mít jejich děti. Celkově respondenti velmi špatně hodnotí dosažitelnost bydlení v Česku – celkem 71 % si myslí, že bydlení je špatně nebo velmi špatně dostupné, nejhůř přitom dopadla Praha a střední Čechy.

Bydlení a jeho dostupnost je pro Čechy velkým tématem už dlouho. Některé problémy, jež nyní eskalují kvůli pandemii, by mohla vyřešit promyšlená obecní bytová politika, jiné dlouho očekávaný zákon o dostupném a sociálním bydlení.

„Katolická církev se lidmi, kteří nemají vlastní bydlení, zabývá odnepaměti; vždy provozovala sirotčince nebo ubytovny pro lidi bez domova. Na území dnešní České republiky se těmto službám věnujeme právě prostřednictvím Charity již téměř sto let.

Charitní služby vycházejí z křesťanské etiky a pomáhají nejen osobám na okraji společnosti. Odborníci z Charity spolupracují se státními institucemi a zákonodárci na vytvoření kvalitních nástrojů sociální politiky pro zlepšení podmínek v oblasti bydlení pro všechny,“ uvádí Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference, která je zřizovatelem Charity Česká republika. Podle jeho názoru je nezbytné vytvořit podmínky pro vznik bydlení dostupného obyvatelům v celé republice a snížit počet lidí, kteří nejsou schopni fungovat v rámci systému.

Příčiny stavu a možná řešení

Vedle spekulací s nemovitostmi (79 %) a pomalé výstavby bytů (77 %) vidí respondenti příčiny zhoršující se dostupnosti bydlení v nedostatku obecních bytů (77 %) a v takzvaném obchodě s chudobou (76 %).

A co by se podle účastníků průzkumu mělo stát, aby se situace zlepšila? Nejvíce lidí (69 %) by podpořilo bytovou výstavbu na území celé republiky, 65 % by podpořilo přijetí zákona, který by zaručoval dostupné bydlení pro zranitelné skupiny obyvatel, stejné procento lidí by podpořilo sociální byty pro lidi v bytové nouzi a 62 % rozvoj družstevního bydlení.

Nejsou to však jen lidé v nájemním bydlení, kdo má v současné době problémy. Ohroženi jsou rovněž lidé s hypotékou, což je zhruba třetina těch, kteří bydlí ve vlastním. Odklad splátek hypotéky v letošním krizovém roce totiž využila téměř desetina z nich.

„Do obav lidí týkajících se ztráty bydlení se promítají výpadky jejich příjmů v souvislosti s aktuální situací. To bude palčivý problém pro následující měsíce. Do konce října si 270 tisíc rodin u bank odložilo splátky úvěrů, řada lidí se také dohodla s majiteli bytů na odkladu nájemného. Od listopadu ale musejí začít splácet, což bude pro řadu z nich problém. Zvláště nízkopříjmovým rodinám nyní ve vyšší míře hrozí ztráta bydlení, což se pravděpodobně projeví po Novém roce. I proto bychom rozhodně neměli obavy čtvrtiny obyvatel bydlících v nájmu podceňovat,“ hodnotí závěry průzkumu ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

 

Zdroj: Náš průzkum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.