První letošní číslo časopisu Sociální služby se věnuje využití terapeutických panenek při péči o seniory

Práce s terapeutickými panenkami (nazývanými rovněž empatickými) představuje jednu z nefarmakologických metod léčby patopsychologických projevů u klientů s demencí. Se svojí dobrou zkušeností se podělila sociální pracovnice z Domova seniorů Dačice Lucie Kubišová, podle které tato technika pomáhá klientům s demencí opět nabýt ztracený pocit, že byli a jsou potřební, a také nabízí možnost vyrovnat se se životními ztrátami. Jak správně s terapeutickými panenkami pracovat si můžete přečíst v článku Využití terapeutických panenek při péči o seniory.

V rozhovoru s Janou Jochovou, předsedkyní sdružení Aliance pro rodinu, si můžete přečíst nejen její názory na pojetí rodiny, ale také o tom, zda společnost podle ní ovlivňuje sexuální vývoj jedince a zda mohou stejnopohlavní páry nahradit biologické rodiče při výchově dětí. Stejné otázky jsme položili i Janu Schneiderovi, předsedovi sekce služeb pro rodinu APSS ČR.

Novoroční číslo časopisu představuje také Feuersteinovo instrumentální obohacování, což je metoda, která má za cíl ovlivnit člověka co do využití jeho potenciálu nejen na poli učení a fungování ve smyslu školním, ale i celoživotním. Jinými slovy, jak si má člověk poradit s tím, co potkává, co má vyřešit.

Na stránkách lednových Sociálních služeb najdete i článek o pojištění dlouhodobé péče v České republice vycházející ze stejnojmenné studie vydané APSS ČR, o terapii agresivity využívající se u osob s mentálním handicapem v kombinaci s dalšími duševními onemocněními či o tom, jak zvládat stresové situace. Nechybí ani článek o strategii očkování proti nemoci covid-19.

 

Ing. Petra Cibulková
tisková mluvčí APSS ČR a šéfredaktorka časopisu Sociální služby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.