VZP: Součástí zubní prohlídky je i prevence rakoviny jazyka, nádorů na chrupu, parodontu, čelistech a měkkých tkáních obličeje a krku

Má být součástí zubní prohlídky i zjišťování případných onkologických problémů, např. nádorů jazyka u kuřáků? VZP odpovídá na pravidelnou otázku týdne.

Onkologická prevence je dokonce povinnou součástí stomatologických preventivních prohlídek, a jako taková je samozřejmě hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Týká se všech pacientů, nejen kuřáků. Pokud ale kouříte, máte samozřejmě vyšší riziko takového onemocnění. Možná by vás proto v této souvislosti zajímalo, že od VZP můžete získat příspěvek na odvykání kouření pod odborným dohledem.

Ale zpět k zubním preventivním prohlídkám. Jejich obsahem je podle vyhlášky o preventivních prohlídkách mj. prevence onkologická, zaměřená na pátrání po přednádorových změnách i nádorových projevech na chrupu, parodontu, čelistech a měkkých tkáních obličeje a krku. Nejde tedy jen o vyšetření samotné dutiny ústní, natož jen zubů.

Takové vyšetření je součástí preventivní prohlídky jak u dětí, tak u dospělých a je i součástí preventivních prohlídek těhotných žen, které se provádějí dvakrát v průběhu těhotenství. Děti by měly první preventivní prohlídku absolvovat mezi šestým až dvanáctým měsícem života a pak vždy dvakrát ročně do 18 let věku, zpravidla po uplynutí 5 měsíců po provedení poslední zubní preventivní prohlídky. Dospělí mají podle zmíněné vyhlášky nárok na jednu preventivní prohlídku ročně a vedle toho, rovněž s odstupem 5 měsíců, na ještě jednu další prohlídku plně hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Na tu se vyplatí také zajít, i když nepociťujete žádné problémy. Zubař by tedy svého registrovaného pacienta měl vidět vždy 2x do roka.

Každému pacientovi má lékař při preventivní prohlídce vždy provést nejen vyšetření stavu chrupu, parodontu, stavu sliznice a měkkých tkání dutiny ústní, ale i prevenci onkologickou. Už před časem jsme ostatně upozorňovali na to, že ani pacienti s totální zubní náhradou by neměli přestat chodit na preventivní prohlídky u stomatologa – právě proto, že jejich obsahem je i onkologická prevence. Pokud lékař u pacienta zjistí přednádorové nebo nádorové změny, odešle ho na další vyšetření na příslušné odborné pracoviště. Jestliže máte podezření, že ve vašich ústech „není něco v pořádku“, měl byste samozřejmě lékaře upozornit, aby se na dané místo cíleně zaměřil.