Počet obyvatel Česka v prvním čtvrtletí mírně klesl pod hranici 10,9 milionu

V průběhu prvního čtvrtletí roku se počet obyvatel Česka snížil o 41 tisíc na 10,86 milionu. Úbytek byl způsoben nejen převahou zemřelých nad živě narozenými, ale zejména záporným saldem zahraniční migrace. Počet obyvatel se tak vrátil zpět pod hranici 10,9 milionu.

“Úbytek obyvatel pramenil zejména z vysokého počtu vystěhovalých, jejichž velkou část představovaly osoby, kterým na konci března skončila platnost dočasné ochrany a nepožádaly si o její prodloužení”, uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Z více než jedné pětiny pak pokles obyvatel vyvolala převaha zemřelých nad živě narozenými. Ta je v prvním čtvrtletí roku zaznamenávána pravidelně již od roku 2011. Během ledna až března se živě narodilo 20,3 tisíce dětí, Počet zemřelých dosáhl 29,5 tisíce.

Vystěhovalých do zahraničí bylo evidováno celkem 62,3 tisíce, desetkrát více než v prvním čtvrtletí roku 2023. Přistěhovalých ze zahraničí do Česka bylo 30,5 tisíce, meziročně o 8,2 tisíce méně, ale i tak dvojnásobek průměrného počtu pro první čtvrtletí let 2017–2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.