Po pěti letech od zanechání kouření je riziko rakoviny plic srovnatelné s nekuřákem. Pojišťovny motivují k odvykání

V České republice denně či občas kouří téměř čtvrtina lidí. Každý rok zemře na následky kouření 22 tisíc lidí. Roční náklady na léčbu nemocí spojených s kouřením se odhadují kolem 20 miliard. Liší se i podle toho, jak široce je pojmeme. Zdravotní pojišťovny proto podporují z fondů prevence odvykání.

„Všechny zdravotní pojišťovny nabízejí v rámci programů z fondů prevence finanční podporu při odvykání kouření. Obvykle jde o proplacení nákladů na podpůrné léky jako je vareniclin nebo cytisin. Je však potřeba, aby pacient měl o léčbě oficiální doklad, obvykle z Centra pro závislé na tabáku,“ říká Ludmila Plšková.

Zvýšení zdravotní daně pro kuřáky by bylo problematické

Spolu například s obezitou je kouření zmiňováno v rámci úvah o bonusech a (v tomto případě zejména) malusech u výše zdravotního pojištění. Zatímco u komerčního pojištění, kde je pojistné odvozeno od rizikovosti, by takový přístup byl relativně jednoduchý, u veřejného zdravotního pojištění, které se svou povahou blíží spíše dani, by to bylo poměrně obtížné.

Přestanete-li kouřit, riziko nemocí srdce se už po roce sníží o polovinu

Kouření je příčinou zhruba pětiny nemocí srdce a cév a třetiny nádorových onemocnění. Třeba pravděpodobnost rakoviny plic je u kuřáků násobně vyšší než u nekuřáků. Při 14 cigaretách denně roste osmkrát, při 25 cigaretách denně už 25krát.

“Pokud ale člověk kouřit přestane, už po roce se třeba riziko nemocí srdce sníží o polovinu. A po pěti letech je riziko rakoviny plic srovnatelné s nekuřákem. Rozhodně to tedy stojí za to, překonat závislost a dočasné abstinenční příznaky,” říká MUDr. Ludmila Plšková, expertka Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.