EAPN: V extrémní energetické chudobě se nachází až 400 tisíc obyvatel Česka
Podle Evropské sítě proti chudobě v ČR (EAPN ČR) žije 1.3 milionu obyvatel Česka v energetické chudobě, v „extrémní energetické chudobě“ se pak může nacházet až 400 tisíc lidí. Vyplývá to z pravidelné každoroční zprávy (Poverty Watch), kterou organizace představila na setkání zástupců nevládních organizací, veřejné správy, akademiků a médií.
Ceny energií a nedostupnost bytů zvyšují chudobu
„Energetická chudoba“ je charakterizovaná neschopností uhradit náklady na vodu, plyn a elektřinu. Ta se výrazně prohloubila po roce 2020 v souvislosti s pokračující pandemií, krizí na trhu s energiemi a rekordní mírou inflace.
Ceny energií byly jedním z faktorů, které vedly k prohloubení rizika chudoby, růstu nákladů na bydlení a počtu příjemců dávek na bydlení.
Systém dávek se podle EAPN ČR potýká s malou flexibilitou pracovníků, složitostí podávání žádostí, zpožďováním výplat, přetížeností úřadů práce a sociálním stigmatem chudých lidí. Dosud neřešeným problémem je také nedostatečné čerpání dávek oprávněnými osobami. Například z domácností žijících za 100 Kč a méně na den, které měly nárok na příspěvek na bydlení, čerpalo tuto dávku podle organizace pouze 20 procent.
Novela dávkového systému podle organizace EAPN ČR přináší řadu rizik. Problémem je zejména její „represívní nastavení“. Například za záškoláctví hrozí trest v podobě odebrání přídavku na dítě. Podobně tvrdě novela dopadne na ty, kteří se neomluví ze schůzky s pracovníkem ÚP. V takovém případě hrozí sankční vyřazení z evidence, a to až na 6 měsíců.
Nekvalitní bydlení může mít také významný vliv na případné odebrání či nepřiznání dávky. Celkově tak podle EAPN ČR může novela, i přes jistá dílčí zlepšení, nadále zhoršit už tak těžkou situaci chudých a vyloučených rodin.
(Ne)koncepční a slabá podpora dostupnosti bydlení
V Česku se dosud navíc nepodařilo zavést koncepční systém podpory dostupného bydlení. Dlouho diskutovaný zákon na podporu dostupného bydlení nebyl přijat a opatření na podporu bydlení budou zřejmě redukovány. Bez zákona se však podle expertů věci posunou dále jen obtížně.
„Se znepokojením pozorujeme snahy změnit základní parametry návrhu zákona o podpoře bydlení. Jsme přesvědčeni, že bez zajištění dostatečného personálního zajištění a široké dostupnosti kontaktních míst dojde k narušení základního principu, na němž je zákon postaven a v důsledku toho k významnému omezení jeho funkčnosti”, řekla k současnému stavu legislativní úpravy Iva Kuchyňková z Evropské sítě proti chudobě.
Roste počet mladých lidí v azylových domech a noclehárnách
V poslední době roste počet mladých lidí, kteří hledají pomoc v azylových domech nebo noclehárnách. Zároveň z praxe vyplývá, že rodiny s dětmi, obzvláště neúplné, se ocitají často v chudobě a mají velké problémy zvládnout rozpočet tak, aby pokryly základní potřeby.
Bez funkčního systému, který by podpořil lidi motivační formou k tomu, aby zvládli svou situaci, bude chudoba stále narůstat, domnívá se Kuchyňková. Podle ní je nutné nastavit pomoc a podporu tak, aby se nedostávali do nepříznivých situací, a pokud v nich jsou, aby měli možnost se vrátit co nejdříve do normálního života, což v současné situaci mnohdy nejde,” dodává Iva Kuchyňková.
Nevládní organizace nadále nabízí spolupráci
Chudoba a krize mají dopad na duševní zdraví a celkovou psychickou pohodu dospělých i dětí. Nejohroženější je skupina samoživitelů, osamělých seniorů, dospívajících a migrantů.
Nevládní organizace podle EAPN ČR hledají cestu, jak předcházet tomu, aby se lidé stávali chudými, a pokud již chudí jsou, aby jim společnost pomohla se z chudoby dostat.
„Nabízíme spolupráci státu při vytváření vhodné legislativy, která by to umožňovala. Současně chceme chudobu nejen mapovat, ale společnými silami pomáhat zmírňovat chudobu takovým způsobem, který bude co nejúčinnější a vůči lidem co nejšetrnější, aby z nich snímala stigma, které nám chudoba často způsobuje,“ řekl na setkání Karel Schwarz, předseda EAPN ČR.
Příloha
Ilustrační obrázek: Pixabay.com