Průměrný plat muže a průměrný plat ženy se v ČR liší přibližně o 7 tisíc korun, ročně tak v rozpočtech rodin chybí téměř 81 tisíc
Rozdíl v odměňování žen a mužů činí v České republice 22,5 procenta. V otázkách rovného odměňování je Česká republika druhou nejhorší zemí v rámci EU, evropský průměr totiž činí 16,7 procenta. Problematice nerovného odměňování a možným řešením se věnovala konference „22 % K ROVNOSTI“, kterou při příležitosti Mezinárodního dne žen 8. března uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Je naprosto zásadní, aby se na tuto oblast kromě veřejného sektoru zaměřily i firmy – a to nejen na téma spravedlivého odměňování, ale také na větší zastoupení žen ve vedení společností. Úspěšné firmy dobře vědí, že se jim to vyplácí, uvedla ministryně Marksová.
It’s #WomensDay! Women of the European Region are vital to the health workforce & carry out most unpaid care work https://t.co/kxBrXJbSTi pic.twitter.com/Zw400Sr0Rh
— WHO/Europe (@WHO_Europe) 8. března 2017
Na konferenci vystoupili zástupci státní správy i soukromého sektoru z České republiky, Rakouska a Německa. Dopolední panel byl věnován roli státu v otázce rovného odměňování. V druhé dopolední debatě se pak zástupci a zástupkyně zaměstnavatelů, odborů a vlády věnovali praktickému řešení rovného odměňování.
#WomensDay: In 2015, the gender pay gap in the EU stood at 16.3%. It’s time to close the gender pay gap! ℹ️https://t.co/whufH0RoZi #IWD2017 pic.twitter.com/5JT9sXYZ2j
— EU Social (@EU_Social) 8. března 2017
V odpoledních workshopech zaměstnavatelé mohli sdílet své vlastní zkušenosti a získat informace o systému LOGIB-CZ. Jedná se o softwarové řešení, které se osvědčilo již v několika evropských zemích. Analyzuje výdělky přímo uvnitř jednotlivých organizací, aniž by bylo nutné je sdílet s kýmkoli mimo společnost či firmu. Zaměstnavatelé si tak mohou zkontrolovat situaci ve své firmě sami, rychle a snadno. Zájemci o LOGIB-CZ se mohou také zapojit do jeho pilotního testování v ČR v rámci projektu „22 % K ROVNOSTI“.
The best and worst places to be a working woman https://t.co/8BmbrsZdql
— The Economist (@TheEconomist) 8. března 2017
Druhý workshop byl určen pro výměnu zkušeností a dobré praxe zaměstnavatelů, kteří se nerovným odměňováním již zabývají.
Na nerovnosti v zaměstnání upozorňuje také kampaň To je rovnost! Úřadu vlády.
[VIDEO] Tiskový briefing ministryně @MMarksova a ministra @ZaoralekL k mezinárodní konferenci „22 % K ROVNOSTI“. https://t.co/PUKve5DFyW
— MZV ČR (@mzvcr) 8. března 2017
Zaměstnanost žen v EU na rekordní úrovni, rozdíl mezi platy mužů a žen zůstává velký, to vyplývá z nové zprávy o rovnosti mezi muži a ženami
Zpráva o rovnosti žen a mužů z roku 2017 ukazuje, že ženy se i nadále potýkají s problémy v různých oblastech:
- Míra nezaměstnanosti žen ve srovnání s muži zůstává velmi vysoká zejména v jižních zemích.
- Ve všech zemích EU ženy doposud vydělávají v průměru o 40 % méně než muži a rozdíl v důchodech je stabilně na úrovni 38 %. Při tomto tempu změn by však setření rozdílu mezi výdělky mužů a žen trvalo další století.
- Stále existuje skleněný strop. Pouze ve čtyřech zemích (ve Francii, v Itálii, ve Finsku a Švédsku) dosahuje podíl žen v řídících pozicích velkých společností alespoň 30 %.
- Ženy jsou stále nedostatečně zastoupeny v politice. V osmi zemích (v Bulharsku, Řecku, Chorvatsku, na Kypru, v Lotyšsku, Maďarsku, na Maltě a v Rumunsku) je podíl žen v politice méně než 20%.
Zdroj: MPSV, Evropská komise
(foto: pixabay.com)