E-recept pro pacienty nic nemění. Od lékaře obdrží papírový recept nebo SMS

Elektronický recept (eRecept) je normální lékařský předpis, pouze v elektronické podobě. Přechod na e-preskripci (předepisování léků v elektronické verzi) pro pacienty znamená více možností, jak recept přijmout. Praxe v lékárnách při vyzvedávání léků se v roce 2018 nijak nezmění. Pacient od lékaře získá eRecept (resp. jeho identifikátor) v preferované podobě, nejčastěji v klasické papírové formě jako dosud, který poté předá lékárníkovi. Další možností je, že mu bude zaslána SMS zpráva nebo e-mailu s identifikátorem, který poté ukáže nebo sdělí v lékárně. Případně může recept dostat prostřednictvím mobilní aplikace, která bude ke stažení zdarma.

„Volba formátu eReceptu bude vždy záviset na preferencích a rozhodnutí pacienta. Rozhodně si nemůžeme myslet, že by lékaři svým pacientům, zejména staršího věku, nutili instalaci aplikace do mobilního telefonu,“ vysvětluje ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta.  Stejně jako doposud bude probíhat i výdej léků na tzv. opakovací recepty.

 

Jak postupovat při vyzvednutí receptu

Po převzetí papírového receptu nebo elektronického receptu ve formě SMS nebo e-mailu pacient navštíví lékárnu podle vlastního výběru a lékárníkovi ukáže:

  • papírovou průvodku eReceptu nebo
  • SMS s kódem (identifikátorem eReceptu) nebo
  • přílohu e-mailu, kde bude průvodka eReceptu s identifikátorem
  • nebo aplikaci, kde vystavený eRecept (průvodku) rovněž uvidí

Lékárník ve všech uvedených případech eRecept (identifikátor) načte a následně pacientovi vydá požadovaný lék.

 

 

Zdroj: Státní ústav pro kontrolu léčiv

 

(foto: pixabay.com)