Češi pijí hodně a rizikově. 1,5 milionu lidí má nakročeno k závislosti
Více než 1,5 milionu dospělých Čechů a Češek pije rizikově, zhruba téměř každý pátý (17–20 %). Z toho u více než 500 tisíc lidí má pití alkoholu výrazné škodlivé dopady na jejich fyzické či duševní zdraví. Jedná se podle odhadů o 5–8 % dospělých obyvatel. V důsledku konzumace alkoholu v Česku umírá asi 6500 osob ročně. Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila stát problém řeší nedostatečně a nerespektuje mezinárodní doporučení. Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti proto zprovoznilo stránky „Alkohol škodí“ – viz www.alkohol-skodi.cz, které na problém upozorňují a mají pomoci ho řešit.
Na stránkách lze nalézt jak informace o alkoholu, jeho dopadech na zdraví a na vztahy s blízkými, tak i řadu testů, kalkulaček a odkazů na pomoc. Návštěvníci si například mohou udělat vědomostní test nebo se otestovat, zda mají problémy s pitím a do jaké míry je omezuje. Navíc si na stránkách spočítáte, kolik za alkohol ročně utratíte, kolik kalorií obsahuje alkohol, který vypijete, kam se obrátit pro odbornou pomoc a další tipy a rady.
„Stránky jsme zřídili nejen pro ty, kteří mají pocit, že pijí rizikově a chtějí přestat, ale i pro ty, kteří mají o někoho starost kvůli nadměrné konzumaci alkoholu a pro veřejnost obecně“, uvedl vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.
Alkohol je v Česku snadno dostupný i nezletilým. Politici problém příliš neřeší
„I tvrdý alkohol u nás vnímá přes 85 % studentů jako velmi snadno dostupný. Česko dlouhodobě vede v užívání alkoholu u dětí,“ říká Jindřich Vobořil. Prokázaly to i poslední kontroly České obchodní inspekce s mladistvými figuranty, které proběhly v obchodních řetězcích před létem 2018. Předpoklad, že obchodní řetězce tvrdý alkohol dětem neprodají, je tedy zcela mylný.
Na problém upozorňuje i Světová zdravotnická organizace. „Česko mě svou dostupností alkoholu a cigaret šokovalo. Zcela tady chybí politická vůle, která by řešila rizika spojená s vysokou konzumací alkoholu“, uvedl před dvěma lety vedoucí programu boje se závislostí z WHO Lars Møller.
Zdražení a ztížení přístupu k alkoholu, stejně jako ke kouření a jiným drogám má přitom prokazatelný efekt na spotřebu a tudíž i na rizika a dopady spojené s jeho užíváním. „Opakovaně se ve většině rozvinutých zemí ukázalo, že změny v dostupnosti a cenotvorbě měly výrazný efekt, a to v podobě jak snížení problémového užívání, tak i frekvence užívání. Je zkrátka rozdíl, jestli vypiji denně šest piv, nebo dvě, nebo jestli si dám pět panáků, nebo jednoho,“ vysvětlil Vobořil s tím, že vládě doporučoval zdražení alkoholu, zvýšení spotřební daně a refinancování prevence, ale bezvýsledně.
Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je na tom Česko ve spotřebě alkoholu na obyvatele, hned po Litvě, nejhůře v Evropě. Roční spotřeba čistého alkoholu na osobu je v tuzemsku druhá nejvyšší v Evropě. Stejné množství alkoholu je spotřebováno ve Francii.
K alkoholu obdobně jako ke kouření a hazardu
Adresa stránek „Kouření zabíjí“ (www.koureni-zabiji.cz) byla umístěna pod zdravotnická varování na všech krabičkách cigaret. Stránky jsou spojeny s telefonickou národní linkou pro odvykání kouření 800 35 00 00.
„Stejně jako stránky ke kouření jsou uvedeny na krabičkách cigaret, stránky k hazardu na hráčských stránkách, mohla by být nabídka pomoci k dispozici na etiketách alkoholických nápojů jako v jiných zemích. Podmínky jsme pro to vytvořili,“ uvedl Viktor Mravčík.
Národní stránky „Alkohol škodí“ (www.alkohol-skodi.cz) patří státu stejně jako stránky „Kouření zabíjí“ (www.koureni-zabiji.cz) a „Hazardní hraní“ (www.hazardni-hrani.cz). Jsou zřizovány Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti, které je součástí odboru protidrogové politiky Úřadu vlády České republiky, který plní roli Sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky. Podle vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktora Mravčíka je tak garantována jejich kvalita a udržitelnost.
Zdroj: Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti