Jednoduchý návod, jak pomoci lidem bez domova

Česká asociace streetwork, z.s. zveřejnila na portále www.pracenaulici.cz jednoduchý návod pro všechny, kdo chtějí pomoci lidem bez domova, ale zatím nevědí jak.  Také patříte mezi ty, kteří by rádi pomohli lidem bez domova, ale nevíte jak? Podívejte se na následujících 13 tipů!

1. Chraňte život

Záchrana života je vždy na prvním místě. Pokud se domníváte, že je člověk bez domova ohrožen na životě, zavolejte městskou policii. Strážníci vědí o sociálních službách nebo noclehárnách a pomoc zprostředkují.

2. Nabídněte pomoc

Člověka bez domova můžete sami oslovit a zeptat se, zda potřebuje pomoc, a jakou konkrétně. Je na Vás, pokud jeho prosbu budete chtít splnit. Pokud si neví rady, odkažte jej na sociální službu v okolí.

3. Respektujte individualitu

Každý jsme jiný, a stejně tak to mají lidé bez domova. To, co ocení jeden, nemusí ocenit druhý.

4. Darujte peníze

Bez peněz se žít nedá. Pokud máte obavu obdarovat přímo člověka na ulici, poskytněte dar některé z organizací, které jim pomáhají. Vaše peníze určitě poslouží dobré věci.

5. Kupte službu

Pořídit dnes můžete přímo konkrétní službu, jako je jídlo nebo nocleh. Nemusíte tak mít obavy ze zneužití Vašeho daru.

6. Pošlete dál své oblečení (nebo jiný textil)

Některé kusy Vašeho šatníku už možná dosloužily, jiným ale mohou udělat radost nebo i zachránit zdraví. Nejde jen o prádlo, ale také o deky, přikrývky nebo nejlépe spacák.

7. Nabídněte jídlo

Kupte třeba bagetu nebo sendvič. Pokud máte díky své profesi přístup k nespotřebovaným potravinám nebo nápojům, lidé zapojení do služeb sociální pomoci pro ně jistě najdou využití. Jako dobrovolníci se také můžete zúčastnit různých akcí, kde se pro lidi bez domova vaří.

8. Pomozte svými schopnostmi

Jste lékař, právník nebo máte jiné povolání, které může být pro lidi bez domova užitečné, ale jehož služby jsou pro ně jinak nedostupné? Kontaktujte některou z pomáhajících organizací, určitě se najde cesta, jak Vaše znalosti využít.

Lidé bez domova často postrádají jim dostupnou zdravotní péči nebo hygienu – včetně kadeřníka, holiče, pedikúry apod.

9. Naslouchejte

Člověku bez domova také může pomoci, když jednoduše projevíte svůj zájem o jeho osud, příběh, problémy. Všichni lidé ocení vstřícnost a zájem.

10. Zajímejte se o řešení ve vaší obci nebo městské části

Ptejte se samosprávných orgánů a orgánů veřejné správy, jak ve Vaší obci pomáhají a řeší situaci lidí bez domova.

11. Podporujte ty, kteří pomáhají

Organizace a iniciativy,které lidem bez domova pomáhají, jsou často na okraji zájmu. Pojďme to změnit!

Nejde v nich jen o přímou pomoc, ale také o hledání cest, jak osud lidí bez domova nasměrovat jinam. Pomoci můžete i tak, že si koupíte zboží nebo využijete služby, na kterých se lidé bez domova podílejí.

12. Snižujte napětí

Postoj veřejnosti je důležitější, než se zdá. Zkusme ho ovlivňovat tak, abychom předcházeli zbytečné eskalaci a konfliktům.

Každý může například mírnit nenávist v diskusích na facebooku nebo pod články v online médiích. Nepodceňujme to, je na nás, co se bude považovat za „normální postoj“.

13. Nečekejte vděk

Pokud za svou pomoc čekáte vděčnost, nepomáhejte. Pomáhejte pouze, pokud je samotná pomoc Vaším cílem. Mějte však také na paměti, že žádná pomoc není malá a má vždy smysl!

 

Česká asociace streetwork (ČAS) je střešní organizace nízkoprahových sociálních služeb. Sdružuje a zaštiťuje programy, které pracují metodou kontaktní práce. Streetworkeři a streetworkerky vyhledávají klienty a klientky v terénu, kontaktují je, poskytují jim poradenství a pomáhají řešit nepříznivé sociální situace.

 

Česká asociace streetwork, z.s,
Senovážné náměstí 24, 110 00 Praha 1
+420 774 913 777
portal@streetwork.cz

 

Zdroj: www.pracenaulici.cz