Global Goals World Cup je unikátní fotbalový turnaj. V něm se utkají desítky týmů žen, kdy každý bojuje za jeden ze 17 Cílů udržitelného rozvoje od OSN (Sustainable Development Goals = SDGs). Na naplňování SDGs se v roce 2015 shodly všechny členské státy OSN v rámci tzv. Agendy 2030. Společný plán definuje svět v roce 2030 a konkrétní kroky, jak bojovat s ekonomickými, environmentálními a sociálními problémy, se kterými se svět potýká.

Global Goals World Cup se bude konat 29. května 2019 na Václavském náměstí v Praze. Partnerem turnaje je Magistrát hlavního města Prahy. „Magistrát se snaží dodržovat cíle udržitelného rozvoje v každodenní agendě a přizpůsobuje jim i dlouhodobé plány města. Praha rozhodně chce být nejenom udržitelným městem, ale vítá skvělé projekty typu GGWCup, které prohlubují partnerství k naplňování tak ambiciózní agendy,“ uvádí pražský radní pro sport Vít Šimral.

Více než sportovní talent se proto v této hře počítá schopnost a kreativita aktivně bojovat za konkrétní společenské téma, např. za zlepšení přístupu ke vzdělávání, snížení chudoby, odstranění nerovností nebo třeba za snížení množství odpadu či spotřeby plastu. „Nelson Mandela byl přesvědčen, že sport má sílu měnit svět. V této hře mají navíc obrovskou sílu ženy. Turnaj je zasazen do prostředí, které bývá považováno za čistě mužskou doménu. Vyvrací nejen tyto předsudky a nerovnosti, které v dnešní společnosti stále panují,“ říká Lucie Mádlová, zakladatelka a výkonná ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.

V Česku se tvářemi turnaje staly Barbora Votíková, brankářka české fotbalové reprezentace a SK Slavia Praha, a Fabiana Bytygi, světová šampionka v boxu. Spolu s Veronikou Kašákovou, která založila nadační fond pro pomoc dětem z dětských domovů, navíc sestavily tým dívek a žen, které pochází ze znevýhodněného prostředí s komplikovaným sociálním zázemím a které poletí Česko reprezentovat na evropské finále GGWCup do dánské Kodaně 15. května 2019.

Kromě zápasů, které se budou hrát na dvou hřištích zároveň, bude pro diváky připraven bohatý doprovodný program včetně živě streamovaných debat na vybraná témata z oblasti udržitelnosti. Zázemí pro hráčky a inspirace pro veřejnost ze světa udržitelnosti bude připravena v přilehlém IKEA pointu. Více o SDGs najdete na webu www.globalnicile.cz.