APSS ČR a Charita ČR: MPSV na sociální služby posílá pouze miliardu, miliarda z evropských zdrojů je pro tento rok iluzorní

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová společně s ministryní financí Alenou Schillerovou oznámila v minulém týdnu zažehnání kolapsu sociálních služeb v ČR. Jednu miliardu korun pošle Ministerstvo práce a sociálních věcí (polovinu z vlastní kapitoly, polovinu obdrží od Ministerstva financí) a druhou miliardu korun zajistí pokračováním individuálních projektů z evropských zdrojů. To však nebude možné a reálné.

Navržené prostředky ve výši 1,5 mld. Kč budou čerpány na vybrané sociální služby až do června roku 2022. Není tedy ani reálně možné využít z těchto zdrojů zmíněnou miliardu na dofinancování sociálních služeb pro letošní rok. Nadto celý proces nových žádostí individuálních projektů trvá několik měsíců a nelze jej příliš urychlit.

„Konstatování vlády ČR prostřednictvím obou rezortů mediální zkratkou, že se peníze našly a vše je vyřešeno, je velmi nešťastné a ne zcela pravdivé. Přislíbená miliarda pouze oddálila kolaps sociálních služeb a slibované peníze z evropských zdrojů pro tento rok jsou iluzorní,“ upozorňuje Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR.

Jasným důkazem vážnosti tohoto stavu a fádnosti řešení ze strany obou ministerstev je i rychlá a jednotná reakce všech krajů prostřednictvím Komise pro sociální záležitosti Asociace krajů ČR, která upozorňuje MPSV ČR na celý problém, resp. pouze na jeho částečné a neúplné řešení.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.