Ministerstvo financí: Neexistuje reálný důvod pro vynětí sociálních služeb z EET

Poslanci dnes přes nesouhlas ministerstva financí vyřadili z povinnosti elektronicky evidovat tržby sociální služby. Taková výjimka je podle resortu financí nesystémová a zbytečná. Již nyní jsou totiž z povinnosti osvobozeny organizační složky státu a jejich příspěvkové organizace. To znamená, že typicky domovy pro seniory nebo domy s pečovatelskou službou vůbec tržby evidovat nemusí. Rovněž u neziskových organizací platí, že pokud jsou jejich hlavní činností sociální služby, jsou tržby za jejich poskytování vyjmuty z EET, uvedlo ministerstvo. Připomnělo, že evidence se týká pouze hotovostních plateb, nikoliv plateb hrazených převodem na účet či plateb realizovaných platební kartou.

Podle ministerstva financí je cílem elektronické evidence narovnání tržního prostředí, tedy aby všichni podnikatelé měli stejné podmínky. “Neexistuje žádný důvod, proč by podnikatelské subjekty v oblasti sociálních služeb měly mít jiné podmínky, než podnikatelé v jiných oblastech”, uvádí v tiskové zprávě ministerstvo financí. Vedlo by to údajně k “distorzi celého systému”, neboť výjimky způsobují pokřivení podmínek a ve svém důsledku vedou k nežádoucímu obcházení celého systému.

Podle resortu financí je elektronická evidence tržeb v případě sociálních služeb zástupné téma. Důkazem je podle resortu fakt, že počet podnikatelských subjektů poskytujících sociální služby je v celém Česku cca 200.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.