Na sociální služby a sociální práci mají jít další 2,5 miliardy. Krizová situace se ale může příští rok opakovat

Z rozpočtu MPSV, státní rozpočtové rezervy a z evropských peněz má jít krajům a obcím na dofinancování sociálních služeb a sociální práce v roce 2019 celkem 2,5 miliardy korun. Až 1,5 miliardy přitom mohou kraje získat z Operačního programu zaměstnanost. Z miliardy korun na platy polovinu poskytne Ministerstvo práce a sociálních věcí, druhá polovina půjde ze státní rozpočtové rezervy. Přesun peněz by vláda mohla schválit 17. června 2019. Na kompromisním řešení se v pátek 7. června 2019 dohodly na společném jednání ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Na dofinancování sociální práce na obcích MPSV neprodleně zašle dvě stě milionů korun, konkrétně 166 milionů korun na péči o ohrožené děti (SPOD) a 81 milionů na tzv. nadregionální projekty sociálních služeb, které se týkají například pomoci lidem s autismem a pacientům s roztroušenou sklerózou. 

„To úsilí, které jsme v posledních týdnech věnovali jako vláda tomu, aby opravdu bylo zajištěno financování pro ty nejpotřebnější, je dnes završeno opravdu skvělou dohodou”, okomentovala výsledky jednání na tiskové konferenci ministryně Maláčová.

Podle stávajícího harmonogramu by kraje měly obdržet finanční prostředky na začátku měsíce srpna. Aby finanční prostředky co nejrychleji doputovaly k poskytovatelům finančních služeb, bude potřeba, aby se během léta sešla krajská zastupitelstva a ve věci rozhodla, uvedlo MPSV.

Ministryně Maláčová rovněž krajům přislíbila zkrácení lhůt při podávání žádostí o peníze z Operačního programu zaměstnanost tak, aby došlo k co nejrychlejšímu čerpání. V některých případech bude možné tyto prostředky čerpat i zpětně k lednu 2019.

Opozice kritizuje ČSSD a ANO, požaduje systémové řešení

Lidovci od začátku poukazovali na nekompetentnost obou ministryň se dohodnout na tom, kde najdou peníze pro poskytovatele sociálních služeb. „Stokrát nic umořilo vola. Vítám, že jsme dostali od vlády a obou ministryň ujištění, že potřebná částka dvou miliard korun na dofinancování sociálních služeb bude zaslána,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. „Je velmi trapné, že klienti a poskytovatelé tady byli půl roku v nejistotě a nevěděli, jak to bude s financováním tento rok. Je to něco, co si zaslouží omluvu,“ řekl Výborný. Situace podle něj měla být vyřešena už v lednu.

Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku Olga Richterová (Piráti) varovala před opakováním kritické situace ve financování sociálních služeb v dalších letech a apelovala na systémové vyřešení problému. Podle Richterové si pracovníci v sociálních službách zaslouží poděkování a ne stres.

„K dofinancování sociálních služeb došlo po mnoha měsících upozorňování a velmi tvrdém vyjednávání. Můžeme být rádi, že ti, kteří tyto služby vykonávají, to nevzdali a dál dělají práci, která je potřeba”, uvedla Richterová. Dnes představené řešení vítá. Otázkou ale podle ní zůstává, zda se podaří veškeré zdroje dostat k poskytovatelům. Obává se, že situace se může opakovat i příští rok, pokud vláda nepřijme systémové řešení financování sociálních služeb. “Pokud bude rozpočet pro sociální služby stanoven stabilně, s pevným podílem kofinancování, jak navrhují Piráti, pak existuje naděje, že se tato věc nebude opakovat,“ konstatovala Richterová.

Podle poslance a člena Výboru pro sociální politiku Víta Kaňkovského (KDÚ-ČSL) bylo přetahování o peníze na sociální služby mezi ministryní Alenou Schillerovou a ministryní Janou Maláčovou nedůstojné. „To jak dneska prezentovaly dohodu obě ministryně, mi přišlo nepatřičné. Nicméně jsme rádi, že nakonec náš tlak přinesl alespoň částečný úspěch,“ dodal.

 

Související články:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.