Charita ČR: V boji o financování domácí zdravotní péče hrají hlavní roli nevěrohodná data

Při jednání zástupců zdravotní péče a zdravotních pojišťoven na ministerstvu zdravotnictví za osobní přítomnosti ministra Adama Vojtěcha došlo k neshodě týkající se předkládaných dat. Zástupci segmentu poskytovatelů zdravotní péče odmítli předložená data ze strany zdravotních pojišťoven s tím, že nejsou validní, nepokrývají skutečné náklady a že vůbec nezohledňují prostor pro tvorbu přiměřeného zisku definovaného v cenových předpisech.

Zdravotní pojišťovny oproti tomu tvrdí, že neprovádějí úhradu mezd, ale platí za poskytnuté zdravotní služby, a to pouze v možnostech disponibilních zdrojů systému. Je však jasné, že výše mezd i platů se přímo odvíjí od množství peněz, které zdravotní pojišťovny poskytovatelům péče posílají.

Zástupci poskytovatelů zdravotní péče připravují k dalšímu jednání návrhy, na kterých by se již chtěli se zdravotními pojišťovnami dohodnout a zažehnat tak krizi, která trvá již několik let, kvůli níž vstoupili sestry poskytující domácí péči před rokem do stávkové pohotovosti a kvůli níž také vznikla celorepubliková petice za záchranu domácí zdravotní péče.

Ze strany ministerstva zdravotnictví stále nevznikl žádný písemný příslib lepšího financování, o kterém pan ministr hovoří do médií. Petiční akce s cílem vyřešit udržení této zásadní součásti českého zdravotnictví ke spokojenosti pacientů tak dál pokračuje.

 

Zdroj: Charita Česká republika

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.