MPSV vyčlenilo 400 milionů na podporu sociálního podnikání. První výzva bude vyhlášena do konce září 2019

Ministerstvo práce a sociálních věcí nově alokovalo 400 mil. Kč. z Operačního programu Zaměstnanost (OPZ)  pro sociální podnikatele, kteří budou díky zvýhodněnému úvěru a poradenství moci rozšířit aktivity svých podniků. Podporu MPSV zajistilo ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Jedná se o novou formu financování, která doplňuje klasickou dotační podporu. Ta pro oblast sociálního podnikání skončila v polovině roku 2019, kdy byla poslední možnost žádat o podporu na projekty naplánované do roku 2021. Úvěry bude možné čerpat do roku 2023. Využití této formy podpory sociálního podnikání MPSV předpokládá i v navazujícím programovém období.

„Uvědomujeme si, že sociální podnikání je důležitou součástí otevřené a solidární společnosti. Sociální podniky zajišťují aktivity, které prospívají celé společnosti či místní komunitě, a často přináší uplatnění i těm, o jejichž potenciál nejeví tradiční podniky velký zájem. Proto se snažíme všem, kdo se této oblasti věnují, práci co nejvíce zjednodušit, aby měli prostor pro realizaci svých nápadů,“ uvedla Martina Štěpánková, náměstkyně náměstkyně Sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce.

Samozřejmostí nového finančního nástroje je bezplatné poradenství ve fázi přípravy i realizace projektu. Cílem je podpořit úspěšnost žadatelů a následně hladký průběh projektových aktivit i splácení úvěru. Zajišťovat jej budou pracovníci MPSV i ČMZRB, a to tak, že zájemcům vysvětlí koncept sociálního podnikání, pomohou s tvorbou podnikatelského a finančního plánu, nabídnou informace z oblasti krizového managementu, marketingu či práva, v případě potřeby také vysvětlí možnosti při splácení úvěru.

Úvěry do výše 25 mil. Kč budou poskytovány za výhodnějších podmínek, než je zvykem v případě komerčních úvěrů. Sociálním podnikatelům bude nabídnuta úroková sazba od 0 % p.a., délka splatnosti bude až 10–12 let s možností odkladu první splátky až na 36 měsíců.

První výzva k předkládání projektů bude vyhlášena nejpozději 30. září 2019. O úvěry budou moci sociální podnikatelé z celé ČR včetně hl. m. Prahy žádat od 1. prosince 2019. Výzvu i veškeré další informace včetně kontaktních údajů naleznou zájemci o úvěr na stránkách ČMZRB www.cmzrb.cz. O úvěr může žádat nový i stávající podnik, který splňuje definici sociálního podniku. Definice sociálního podniku je uvedena například na webu Českého sociálního podnikání.

 

Tisková zpráva

 

Zdroj: MPSV

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.