Z dětských skupin budou zase jesle. Mají být finančně dostupnější

Dětské skupiny se mají přejmenovat na jesle. Počítá s tím novela zákona o dětských skupinách, kterou v pondělí představila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Označení jesle je podle Maláčové srozumitelnější. Jde mezi lidmi o zažitý název a většina si pod ním představí konkrétní zařízení. Novela má také zajistit stabilní financování jeslí po vzoru soukromých školek.

Jesle pro všechny děti do 3 let (do dne jejich 4. narozenin), by měly být financovány ze státního rozpočtu. To je zásadní, protože v polovině roku 2022 skončí podpora dětských skupin z evropských fondů. Cílem novely je také zlepšit kvalitu péče.

V současnosti je registrováno 1000 dětských skupin, ve kterých se pečuje o zhruba 16 tisíc dětí od jednoho roku.

Česko patří v EU ke státům s nejnižší dostupností jeslí a školek a dalších zařízení pro děti do tří let. Z osmadvaceti zemí EU je druhá nejhorší.

Budou jesle dostupnější?

„Počítáme s financováním po vzoru soukromých školek. Rodiče ale musí na jesle mít. Nikdo tedy za ně nezaplatí víc než třetinu minimální mzdy. A protože se jedná o péči o děti do tří let, budou v té době rodiče pobírat rodičovský příspěvek, který se má ještě od příštího roku zvýšit, takže když bude maminka nebo tatínek pracovat, můžou tu rodičovskou využít na poplatek v jeslích,“ vysvětlila ministryně.

„Ukazuje se, že dostupnost předškolní péče zvyšuje ochotu lidí mít dítě. Takže já to vidím jako zásadní téma jak z pohledu rodičů a jejich možností sladit svůj pracovní a rodinný život, tak z hlediska podpory porodnosti,“ říká ministryně Jana Maláčová, podle které je nezbytné, aby rodiče, kteří chtějí pracovat, dostali možnost.

Přispívat mají i zaměstnavatelé a obce

Na financování jeslí se mohou podílet také zaměstnavatelé. V časech vysoké zaměstnanosti a velké poptávky zaměstnavatelů po lidech jde o velmi atraktivní benefit.

„Oblibu u zaměstnanců mohu potvrdit. Sama mám velmi pozitivní zkušenost. Na ministerstvu máme 3 dětské skupiny. Do jedné z nich, do Kočiček, chodil i můj syn Gustík a moc se mu tam líbilo. Pro obrovský zájem zvažujeme zřízení ještě čtvrté dětské skupiny, respektive jeslí,“ doplňuje ministryně Maláčová.

Provoz jeslí mohou částečně financovat i obce. Zřizování je pro obce snadné a administrativně nenáročné.

Státu se mají investice do jeslí a školek ekonomicky vyplatit

Nemalou částkou bude přispívat i stát, který bude na jedno místo v jeslích dávat přibližně 5000 Kč měsíčně. Z hlediska rozpočtu státu jde však podle propočtů MPSV o výhodnou investici. Zatímco roční náklady státu dosáhnou částky zhruba 926,5 mil. Kč, díky vyšším příjmům z odvodů pracujících rodičů získá stát minimálně 1,138 mld. Kč, a to je podle MPSV velmi střízlivý odhad.

„Už s minimální mzdou jsou odvody do státního rozpočtu měsíčně za jednoho zaměstnance zhruba 6 tisíc korun, s mediánovou mzdou pak jde o víc než 11 tisíc měsíčně, tedy více než dvojnásobek předpokládané příspěvku státu na jedno místo v jeslích,“ vysvětlila ministryně.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.