Sociální služby na Vysočině si letos rozdělí téměř jednu miliardu, o sto milionů více než loni

Krajské zastupitelstvo rozhodlo 10. září o rozdělení přiznané dodatečné dotace MPSV pro poskytovatele sociálních služeb v celkové výši 53 miliónů korun, z toho téměř 18 miliónů korun bude v následujících týdnech rozděleno mezi krajem nezřizované poskytovatele, dalších 10 miliónů korun pro nejkrajské poskytovatele bylo dnes uvolněno plánovaně z krajského rozpočtu.

V letošním roce je pro zajištění sociálních služeb na Vysočině připraveno 994,1 milionu korun (854,6 mil. Kč MPSV, 138,5 mil. Kč Kraj Vysočina), tedy o 436 miliónů více než tomu bylo v roce 2015. Pokud jde o roli Kraje Vysočina, pak je patrný rostoucí trend krajského příspěvku na jednoho klienta sociálních služeb – z částky 39 tisíc korun v roce 2016 vzrostla podpora na 58 tisíc korun v roce 2019.

Zastupitelstvo kraje pomohlo poskytovatelům sociálních služeb také tím, že přijalo rozhodnutí o rozdělení evropské dotace pro služby osobní asistence, sociálně aktivizační služby a intervenční centrum na čtvrté čtvrtletí roku 2019 v částce cca 18 miliónů korun. Uvedené služby budou spolu s azylovými domy, domy na půl cesty, se sociálními rehabilitacemi a sociálně terapeutickými dílnami financovány z prostředků EU i v roce 2020. Celkově je v evropském projektu na financování sociálních služeb nyní schváleno o 120 miliónů korun více na roky 2019 a 2020.

Poskytovatelé sociálních služeb v Kraji Vysočina vč. příspěvkových organizací Kraje Vysočina nyní avizují do konce roku celkem 57 miliónů korun nekrytých nákladů (provozních a osobních), z toho 38 miliónů korun jde za organizacemi zřizovanými Krajem Vysočina.

Jedná se o propočty k polovině roku 2019, které se v čase mění, obvykle v čase klesají. S ohledem na aktuálně rozdělené prostředky nejsou sociální služby v Kraji Vysočina ohroženy, pokud by tomu tak v pozdější době bylo, řešil by Kraj Vysočina situaci s poskytovateli individuálně. Tento postup se osvědčil i v minulosti a nikdy tak nedošlo k ohrožení fungujícího systému, a to i v době, kdy sociální služby avizovaly zásadnější problémy s financováním.

 

Zdroj: Kraj Vysočina

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.