VZP: Nejvíce přidáváme na domácí péči a ošetřovatelskou péči v sociálních službách

Správní rada VZP v pondělí projednala návrh zdravotně pojistného plánu pro rok 2020. Zatím jde o pracovní materiál, který se ještě může v některých parametrech měnit. Už teď je ale prakticky jasné, že v příštím roce plánuje VZP vydat za péči o své klienty 204,4 miliardy korun. To je o 9,3 % více než letos. Nejvyšší nárůst úhrad, více než dvojnásobný oproti průměru, se předpokládá u domácí péče, konkrétně o 19 %. Ještě o něco více (o 20 %) by se měly navýšit úhrady za ošetřovatelskou a rehabilitační péči v zařízeních sociálních služeb.

Zdravotně pojistný plán určuje hospodaření pojišťovny pro příslušný rok. Pojišťovna ho předkládá vládě a schvaluje ho sněmovna. Jde tedy o dokument zásadního významu.

Návrh počítá s tím, že přidáno dostanou všechny segmenty zdravotních služeb. Například nemocnice mají dostat o 9,6 % více než v roce letošním, u zubních lékařů má být nárůst 10,2 %, u praktiků pro dospělé i pro děti a dorost shodně 9,9 %.

Zcela mimořádné je pak navýšení úhrad pro segment domácí péče. Zde se počítá s nárůstem o 18,8 %. Jde přitom o setrvalý trend – při srovnání předloženého plánu pro rok 2020 s rokem 2016 se úhrady pro segment domácí péče zvýšily celkem o 53 %. Jediným dalším segmentem, kde VZP pro příští rok počítá s nárůstem kolem hranice 20 %, je už jen ošetřovatelská a rehabilitační péče v zařízeních sociálních služeb (20,2 %).

Definitivně bude Správní rada VZP plán schvalovat až na některém z příštích jednání. Nepředpokládá se ale, že by se měnily základní parametry.

 

Zdroj: VZP

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.