STAN: Stát by měl začít pomáhat rodinám se zdravotně postiženými dětmi již od narození

Vláda se staví neutrálně k návrhu hnutí STAN, aby stát více pomáhal rodinám s handicapovanými dětmi již před dosažením věku jednoho roku dítěte. Je tak šance, že rodiče těchto dětí na dávku na péči dosáhnou. Novela dostala podporu od poslanců z ANO, ODS, TOP 09, KDU-ČSL, SPD a Pirátů.

Novela zavádí možnost v nutných případech zažádat o vyplácení dávek na péči o dítě, které bylo předčasně narozené či narozené s postižením, již před dosažením věku 1 roku dítěte. Současná úprava umožňuje poskytování dávek rodičům dítěte až po jednom roce od narození, přičemž rodiče v mnoha případech potřebují podporu již od narození dítěte.

„Naše opatření významným způsobem ulehčí rodinám už tak zatíženým náročnou péči o zdravotně postižené dítě a minimalizuje počet handicapovaných dětí umístěných do ústavní péče, kam se dostanou třeba právě proto, že rodina na samostatnou péči finančně nedosáhne. To vše dává naději snížit úmrtnost dětí do jednoho roku, která je i ve 21. století dost vysoká,“ říká autor novely Vít Rakušan (STAN).

„Pro rodiče jsou novorozenci vyžadující nadstandardní péči požehnáním, ale také náročným úkolem, který zcela promění kvalitu jejich životní úrovně. Traumatizované rodiny mají už od narození dítěte vysoké výdaje na nutnou péči a mnoho rodin kvůli tíživé finanční situaci nemůže dosáhnout na pečovatelské a zdravotní služby bez pomoci státu. Proto je třeba, aby stát začal pomáhat v situacích, kdy je to skutečně potřebné,“ upozorňuje předseda hnutí STAN.

Návrh má širokou podporu z řad poslanců napříč politickým spektrem.

„V zákoně stanovený minimální věk 1. roku pro možné přiznání příspěvku na mobilitu výrazně ztěžuje situaci rodin, které se starají o dítě se závažným zdravotním handicapem. Nedává přece smysl, aby si o příspěvek tyto rodiny kvůli této bariéře nemohly žádat. Proto podporuji odstranění této věkové hranice, věřím, že to řadě rodin ve složité situaci pomůže,“ doplňuje Vít Kaňkovský z KDU-ČSL.

Svou podporu vyjadřuje i poslanec ODS Jan Bauer: „Tento návrh od začátku podporujeme, protože pomůže mnoha desítkám rodin, které pečují o nejmenší vážně nemocné a handicapované děti. Věřím, že v poslanecké sněmovně najde stoprocentní podporu a dodatečná pomoc poplyne těmto rodinám co nejdříve.”

Ačkoli je vládní stanovisko neutrální, je stále výrazná šance na přijetí novely mezi zákonodárci.

„I přesto, že vláda nedala našemu návrhu souhlasné stanovisko, tak podporu vyjádřilo mnoho poslanců napříč politickým spektrem. Já proto věřím, že se zákonodárci rozhodnou zodpovědně k životu novorozených dětí i jejich rodičů a Parlament novelu schválí,“ dodává Vít Rakušan.

 

Autor: Tomáš Pergl, tiskový mluvčí STAN

 

Zdroj: Starostové a nezávislí