Kde seženeme roušky? Máme se zásobit? Nový koronavirus vyvolává mezi seniory paniku

Alarmující zprávy o epidemii koronaviru vyvolaly v posledních dnech značnou vlnu paniky – především mezi seniory. Strach z nákazy je ochromuje právě proto, že ve svém věku snášejí infekce hůř. Kontaktní místa pro seniory – Senior Pointy – denně odpovídají na stovky dotazů svých klientů kde sehnat roušky, zda je třeba se dobře zásobit a jak vážná epidemie může být.

„Informovali jsme se u krajské hygienické správy, abychom věděli, jak na obavy našich klientů reagovat. Nakonec jsme se dohodli s Českou lékárenskou komorou (ČLnK), že budeme používat jejich zpracovaný materiál, kde popisují deset základních zásad pro období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění,“ vysvětluje Jakub Carda, ředitel organizace Společně o.p.s., jež Senior Pointy provozuje. Materiál ČLnK distribuovali do všech svých 38 poboček Senior Pointů, kde jsou k dispozici všem návštěvníkům. Doporučují v něm především dodržovat základní hygienická opatření, důkladně si mýt ruce mýdlem či účinným dezinfekčním gelem, ale také se vyhýbat velkým kolektivům. Materiál zároveň varuje před používáním jakýchkoli roušek, infekci totiž umí zastavit jen některé z nich. Podobné informace na svých stránkách shrnul také Moravskoslezský kraj – kromě základních doporučení ke snížení rizika nákazy je tu i konkrétní postup, kterým se občané mají řídit v případě, že mají podezření na nákazu koronavirem. „Máme zpracovaný krizový plán, který vychází z pandemického plánu České republiky. Všechny nemocnice jsou ve stavu zvýšené pohotovosti,“ doplňuje Jiří Navrátil, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro sociální oblast.

Zvyšující se množství zpráv o epidemii, která se šíří napříč celým světem, ovlivňuje návštěvnost akcí, které Senior Pointy pořádají. „Klienti se nám teď často odhlašují z domluvených akcí. Někdy je to na doporučení rodinných příslušníků, kteří se o ně zkrátka bojí. Průměrně k nám teď dochází asi o polovinu seniorů méně. O to více však volají o informace,“ doplňuje Jakub Carda. Provoz Senior Pointů zůstává nezměněn.

Z obavy před případnou nákazou se někteří lidé dokonce dožadují zajištění dopravy formou tzv. Senior Busu. Nechtějí totiž cestovat městskou hromadnou dopravou, kde je vysoká koncentrace lidí a jakákoli nákaza se tu může volně šířit. Senior Bus slouží k přepravě občanů starších 70 let nebo držitelů průkazu ZPT či ZPT/P. Lidé jej obvykle využívají pro přepravu k lékaři nebo kvůli vyřízení osobních záležitostí. „Službu nabízí Dopravní podnik města Brna a my ji pomáháme našim klientům zprostředkovat. Je však hodně žádaná. Nemůžeme ji zajistit lidem, kteří nesplňují podmínky,“ říká Carda.