Nominujte pečujícího roku. Cena bude udělena ve třech kategoriích

V návaznosti na úspěšný první ročník vyhlašuje MPSV i letos soutěž Pečující roku. Jejím cílem je upozornit na opomíjené téma neformální péče a vyjádřit podporu všem, kteří svým blízkým nebo jiným potřebným tuto péči poskytují. Slavnostní vyhlášení soutěže a předání ocenění se bude konat 3. září 2020 v rámci události Fórum rodinné politiky.

„Neformální péče o seniory, rodinné blízké s postižením či dlouhodobě nemocné je v České republice stále okrajovým tématem. Jedná se přitom o velmi náročnou a vyčerpávající práci, a to nejen finančně, ale také především psychicky. Tito pečující mají ztíženou pozici na pracovním trhu, často musí odejít ze zaměstnání a následně se dostávají do sociální izolace. V době koronavirové krize navíc čelili, a možná ještě budou čelit, závažným zdravotním rizikům. Prostřednictvím tohoto ocenění je chceme v jejich úsilí podpořit a poukázat na to, že neformální péče je oblastí sociální péče, před kterou rozhodně nelze zavírat oči,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Ocenění bude udělováno v následujících třech kategoriích:

  1. péče o seniora staršího 65 let;
  2. péče o člověka s postižením/dlouhodobě nemocného mladšího 18 let;
  3. péče o člověka s postižením/dlouhodobě nemocného staršího 18 let.

Do soutěže může být nominován kdokoliv z široké veřejnosti z celé České republiky. Stačí do 29. června 2020 vyplnit informační formulář na webových stránkách www.pecujiciroku.cz a popsat příběh nominovaného.

Zaslané příběhy nominovaných účastníků budou posuzovány komisí složenou nejen z pracovníků MPSV, ale také z odborníků na neformální péči v ČR, např. zástupcem projektu Neformální pečující či zástupcem občanské veřejnosti v oblasti neformální péče. Vyhlášení vítězů a slavnostní předání ocenění proběhne 3. září 2020 na konferenci Fórum rodinné politiky. Více informací o soutěži je možné získat také na e-mailové adrese forumrodina@mpsv.cz.

 

Zdroj: MPSV