V léčbě diabetu je zásadní změna životního stylu a dodržování léčby. Někteří pacienti věří konspiracím

Pocit žízně, častější močení i únava jsou jedny z nejčastějších projevů cukrovky. Chronickým onemocněním nyní trpí bezmála milion Čechů. Většina z nich pak tzv. diabetem druhého typu, se kterým se lidé nerodí, ale rozvine se až v průběhu života. Špatně kompenzovaná cukrovka končí poruchou vidění, onemocněním ledvin nebo srdce a může skončit i smrtí. Pro úspěšnou léčbu je podle lékařů důležitá spolupráce pacienta a změna životního stylu.

Zásadní je změnit životní styl

„Nejdůležitější a zároveň nejtěžší úkol je pro lékaře přesvědčit pacienta, aby změnil svou životosprávu. Léky jsou samozřejmě nedílnou součástí léčby, ale bez změny životního stylu pacientovi dostatečně nepomohou,“ říká praktický lékař a diabetolog ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP MUDr. Igor Karen. Opatření podle něj musí být pacientovi tzv. šitá na míru. A to jak dietní, tak pohybová – musí brát v úvahu zdravotní stav diabetika, jeho věk i kondici.

„Vhodným pohybem je například jízda na rotopedu, svižná chůze nebo práce na zahrádce. Do jídelníčku doporučuji pacientům s diabetem zařadit kapustu a zelí, které čistí střevo, také listovou zeleninu, a naopak radím omezit tuky. U alkoholu povoluji skleničku vína denně nebo jedno pivo. Ani úplná abstinence není totiž ideální. Malé, rozumné množství alkoholu má mimo jiné pozitivní vliv na kardiovaskulární aparát,“ dodává Igor Karen.

Čtyři typy pacientů podle dodržování léčby

S cukrovkou druhého typu se za život setká přibližně každý třetí Čech a počet nemocných každoročně stoupá jak v tuzemsku, tak v zahraničí. Cukrovka se často objevuje u lidí s nadváhou, obezitou a vysokým krevním tlakem. Obvykle jí už také trpí někdo z pacientových příbuzných. Zásadní je, aby byl nemocný adherentní – tedy dodržoval lékařem doporučenou léčbu.

„Je problém, že řada diabetiků odmítá přijmout odpovědnost za své léčení. Rozlišujeme čtyři typy pacientů. První ví sám vše nejlépe a nenechá si s ničím poradit. Druhý je vzorný žák, který je motivován úspěchem a léčbu bere jako výzvu. Třetím typem je pacient, který se bojí a má respekt ze svého lékaře, a proto poslouchá jeho rady. Poslední pacient je závislý na mínění svého okolí. Slýcháme od něj, že jeho sousedovi zabralo to a známému zase ono. S každým z těchto typů pacientů je potřeba pracovat odlišně,“ říká diabetoložka doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D., z Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Jak získat správné informace

Pro každého pacienta je vhodný jiný způsob získávání informací. Někomu nejvíce prospěje rozhovor s lékařem, jinému zase samostudium s pomocí brožur nebo online semináře. Pomocníkem může být pro pacienty i webová stránka www.kapitolyozdravi.cz, kde najdou o své nemoci dostatek informací. Kromě článků o cukrovce a rad, jak prožít kvalitní život, se diabetici na stránkách inspirují i recepty zdravé výživy.

Pacienti zde najdou také online nástroje, pomocí kterých si mohou poznamenat například výsledky svého domácího měření krevního tlaku nebo hladiny glykemie. Tyto záznamy pak jednoduše pošlou svému ošetřujícímu lékaři například ve chvíli, kdy si žádají o e-recept. Lékaři totiž u diabetiků druhého typu často léčí kromě cukrovky i vysoký cholesterol nebo krevní tlak.

Někteří pacienti neberou léky kvůli konspiracím

„Pacienti s cukrovkou druhého typu mají velké riziko vzniku onemocnění cév. Zásadní je, aby brali pravidelně léky. Nedůvěru v léčbu bohužel povzbuzují různé konspirační teorie o škodlivosti léků. Pacienti je přestávají užívat, protože si myslí, že jim bez nich bude lépe. Pak ale začnou trpět následky dekompenzované cukrovky, což může skončit fatálně,“ vysvětluje internista prof. Michal Vrablík z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

O tom, jak nejlépe motivovat pacienty k dodržování stanovené léčby a režimových opatření, diskutovali odborníci s praktickými lékaři na odborných webinářích Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP za podpory společnosti Teva Pharmaceuticals CR. Těchto webinářů se v únoru uskutečnilo celkem pět a sledovalo je téměř 10 000 lékařů.