Loni byl postaven druhý nejvyšší počet bytů za deset let. Více jak polovina z nich v rodinných domech

V roce 2020 bylo dokončeno 31 412 nových bytů. Více jak polovina z nich byla v rodinných domech, třetina pak v bytových. Dokončených bytů v roce 2020 bylo meziročně o 5,5 % méně, i přesto je tento rok druhým nejúspěšnějším v uplynulém desetiletí. Převládají byty v rodinných domech, které se dokončují s vyššími náklady na výstavbu, ale ve vyšším energetickém standardu. Náklady na výstavbu vzrostly na 109,5 miliard korun, to je o 5,4 % více než v roce 2019. Nové údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Nejvíce nových bytů se dokončilo ve Středočeském kraji a Praze, na chvostu zůstávají Karlovarský a Liberecký kraj, které jsou ale rozlohou i počtem obyvatel nejmenší.

Průměrná velikost bytu v bytovém domě se mírně snížila

„U jednoho bytu v rodinném domě se náklady vyšplhaly v průměru na 3,75 mil. Kč, u bytu v domě bytovém na 2,65 mil. Kč,“ říká Silvie Lukavcová z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. A to i přes to, že se průměrná velikost bytu v bytovém domě mírně snížila. U rodinných domů, kde více jak 80 % bytů tvořily byty čtyřpokojové a větší, byla průměrná obytná plocha jednoho bytu 91,1 m2 a průměrná užitná plocha 133,9 m2. Oproti tomu byty v bytových domech, kde převažují dvoupokojové byty, měly průměrnou obytnou plochu 51,0 m2 a užitnou 65,9 m2.

Podíl dřevostaveb překročil hranici 15 procent

Nejčastěji je při výstavbě používána zděná nosná konstrukce, kterou mělo více jak ¾ bytových a více jak 80 % rodinných domů. „Po mírném poklesu v roce 2019 podíl dřevostaveb v loňském roce opět překročil hranici 15 %, dokončeno bylo přes 2 800 nových rodinných domů s dřevěnou konstrukcí,“ dodává Lukavcová.

Růst energeticky úspornějšího bydlení

Pozitivní byly výsledky týkající se energetické náročnosti budovy. Pokračuje nastolený trend poklesu počtu rodinných domů dokončených v energetické třídě C a již pátý rok v řadě ho překračuje podíl domů dokončených ve třídě B, v roce 2020 jich bylo 68 %.

Detailnější informace o dokončených bytech naleznete na webu ČSÚ.