Děti malovaly, jak bude vypadat práce za sto let

Výtvarná soutěž „Cesta do budoucnosti: nejlepší pracovní život pro každého“ zná své vítěze. Děti ze základních škol, nižších stupňů víceletých gymnázií a z dětských domovů si zahrály na vizionáře a vyjádřily pomocí obrázků, jak by mohla vypadat práce za sto let.

Celostátní výtvarnou soutěž vyhlásil Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v.v.i., jako součást Evropské kampaně „Zdravé pracoviště pro všechny bez rozdílu věku“. Nad soutěží, kterou podporuje Evropská agentura pro BOZP v Bilbau, převzalo záštitu Ministerstvo práce a sociálních věcí

„Chtěli jsme vybídnout nejmladší generaci k zamyšlení se nad tím, jak bude v budoucnu práce vypadat. Děti si zahrály na vizionáře, fantasty a vynálezce a předložily zajímavé výtvarné náměty zaměřené na to, co by lidem práci v blízké i vzdálené budoucnosti ulehčilo, a jak se chránit před existujícími riziky i těmi, které zatím můžeme jen předvídat,“ uvedl náměstek pro řízení sekce zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek Jiří Vaňásek, který dětem ocenění předával.

95 škol, dětských domovů a dalších školských zařízení z celé ČR přihlásilo do soutěže celkem 431 výtvarných prací svých svěřenců. Předávání cen se konalo v Poslanecké sněmovně, pěti úspěšným autorům v každé kategorii byly předány hodnotné ceny. Odměněni byli i pedagogové, kteří oceněné tvůrce přihlásili do soutěže, cenu převzaly i obě školy, jejichž žáci se umístili na prvních místech.

 

Přehled oceněných soutěžících:

I. kategorie (věk 6 až 10 let)
1. místo Zdeněk Miko, ZŠ a SŠ obchodní řemesel a služeb, Trmice
2. místo Berenika Tóthová, ZŠ, Masarykovo nám., Lužná
3. místo Denisa Wetterová, ZŠ, Moravská, Králíky
4. místo Adriana Vávrová, ZŠ a MŠ, Náves, Šaratice
5. místo Tomáš Jírovec, ZŠ Kravsko

II. kategorie (11 až 16 let)
1. místo Michaela Minaříková, ZŠ, U Červených Domků, Hodonín
2. místo Sarah Horváthová, Speciální MŠ, ZŠ a PŠ, Pardubice
3. místo Daniel Čihák, ZŠ a MŠ Dolákova, Praha 8
4. místo Lucie Golová, ZŠ E. Zátopka, Kopřivnice
5. místo Kristýna Fantová, ZŠ, Tuháčkova, Brno

 

Mimořádnou cenu ředitele Výzkumného ústavu bezpečnosti práce, v.v.i., získala Kristýna Košárková ze ZŠ a MŠ, Dolní Životice.

 

Zdroj: MPSV

 

(foto: pixabay.com)