Podívejte se na nejdůležitější změny zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením
Sněmovna schválila novelu zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Cílem novely je zlepšení podmínek zdravotně handicapovaných ve smyslu přístupu k důležitým kompenzačním pomůckám. Návrh předložili poslanci Vít Kaňkovský a Jan Bartošek (KDÚ-ČSL). Poslanci na přípravě novely úzce spolupracovali s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR.
Novela zákona obsahuje i další technická vylepšení a zpřesňuje některé pojmy. Nyní bude návrh zákona projednávat Senát. Nejbližší jednání Senátu je kolem 20. července 2017 a je pravděpodobné, že návrh novely zákona schválí. Pokud by jej vrátil Poslanecké sněmovně s nějakými pozměňovacími návrhy, mohla by se situace ve věci konečného schválení zákona zkomplikovat, ale věříme tomu, že je obecný zájem tento zákon schválit. V Poslanecké sněmovně ze 131 přítomných poslanců pro návrh hlasovalo 125 poslanců, nikdo nebyl proti.
Pokud normu schválí i senátoři, u dětí do 18 let a seniorů od 65 let by se snížily doplatky na léky za kalendářní rok ze stávajících maximálně 2 500 korun na 1 000 korun, u seniorů nad 70 let dokonce jen na 500 korun. Výpadek v příjmech zdravotních pojišťoven, který tímto rozhodnutím vznikne, není nijak dramatický. Přesto se ho vláda rozhodla zohlednit ve výši nařízené valorizace plateb státu za státní pojištěnce.
U dětí do 18 a seniorů do 70 let se maximální roční doplatek sníží na tisícovku ročně,pro důchodce nad 70 let se roční limit snižuje na 500.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 30. června 2017
Zdravotní pojišťovny se tak nemusí bát, že by toto rozhodnutí ohrozilo jejich rozpočty, naopak ušetříme peníze lidem, kteří to nejvíce potřebují.
Nejdůležitější změny, které novela přináší:
- Zvýšení příspěvku na mobilitu ze 400 na 550 Kč měsíčně;
- Výrazné snížení finančního limitu na dávku na zvláštní pomůcku, který odlišuje režimy stanovení výše příspěvku, kdy u posuzování nároku na pomůcku pod tímto limitem se u žadatele zkoumají příjmové poměry;
- Zkrácení doby pro opětovnou žádost zdravotně postiženého o příspěvek na pořízení motorového vozidla z 10 na 7 let;
- Zrušení posuzování majetkových a sociálních poměrů žadatelů a společně posuzovaných osob;
- Rozšíření okruhu diagnóz, na které se tento zákon vztahuje.
Jsem moc rád, že rodiny s dětmi a lidé nad 65 let budou ročně doplácet méně za léky, dnes tento vládní návrh schválila Sněmovna!
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 30. června 2017
Poslanecký návrh vycházel z podkladů NRZP ČR a přináší tyto zásadní změny:
- Zcela se ruší dokazování majetku společně posuzovaných osob při žádostech o příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku.
- V případě, že žadatel o příspěvek na kompenzační pomůcku nebude žádat odpuštění 10 % spoluúčasti, nebudou zjišťovány příjmy, jak společně posuzovaných osob, tak ani žadatele o příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku. Pouze u příspěvku na nákup motorového vozidla bude příjem testován, a to i u společně posuzovaných osob, protože se předpokládá, že automobil je využíván pro všechny členy rodiny.
- Snižuje se limit pro nárok na příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky u její ceny a to z 24 000,- Kč na 10 000,- Kč.
- Snižuje se doba k podání opětovné žádosti na nákup motorového vozidla z 10 let na 7 let. Přičemž toto snížení počtu let se bude vztahovat i na přiznané příspěvky po roce 2012.
- Nově se stanoví výše příspěvku na nákup motorového vozidla podle příjmu společně posuzovaných osob tak, že u společně posuzovaných osob do 8 násobku životního minima činí příspěvek 200 000,- Kč. Při přijmu, který překračuje 9 násobek životního minima, se příspěvek snižuje na 180 000,- Kč. Takto je příspěvek na nákup motorového vozidla postupně snižován při rostoucí výši násobku životního minima. Nejméně však bude příspěvek činit 100 000,- Kč. Zabrání se tím takovým excesům, kdy příspěvek na nákup motorového vozidla byl přiznán například ve výši 10 000,- Kč.
- Zvyšuje se příspěvek na mobilitu ze 400,- Kč měsíčně na 550,- Kč měsíčně.
Snížení limitů na doplatky na léky pomůže seniorům a rodinám s nemocnými dětmi lépe snášet ekonomické obtíže spojené s léčbou. #levnejsileky
— Miloslav Ludvík (@MiloslavLudvik) 30. června 2017
„Dá se říci, že nyní napravujeme stav, který vznikl v letech 2010 a 2012. Skutečně jsme však čekali, že s tímto tématem přijde Ministerstvo práce a sociálních věcí. Je důležité, aby se osoby se zdravotním postižením integrovaly do běžného života v maximálně možné míře. Jsem přesvědčen, že je to přínosem pro obě strany,“ řekl Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL.
Osobně jsem čekal, že tato iniciativa vyjde z pera Ministerstva práce a sociálních věcí, což se nestalo,“ řekl Vít Kaňkovský, poslanec a místopředseda Výboru pro sociální politiku.
Národní rada osob se zdravotním postižením poslancům, kteří zákon předložili, i těm, kteří zákon schválili, poděkovala a věří, že i senátoři jej schválí tak, aby mohl začít platit od 1. ledna 2018. „Ujali se velké práce; nejedná se o jednoduchou novelu, je to zásadní změna zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a jsem velmi rád, že se nám ta společná práce podařila. Je trošku zázrakem, že se během roku podařilo pronést poslaneckou iniciativu celým legislativním procesem. Předkladatelé o to velmi usilovali. Jako důležitý vnímáme fakt, že se ruší majetkový cenzus na poskytování příspěvku na zdravotní pomůcky. Současný stav je ponižující a nesmyslný. Souhlasím s panem poslancem Kaňkovským, že napříště musíme rozšířit seznam diagnóz. Je to velmi důležité. Je tu například několik tisíc lidí s těžkým postižením plic nebo srdce, jsou tím prakticky imobilizováni, nemohou chodit, používají vozík, ale nemají nárok na tyto dávky; právě proto, že tam není tam diagnóza tělesného, mentálního nebo smyslového postižení. Ale věřím, že v příštím volebním období se to podaří,“ řekl Václav Krása.
Poslaneckou sněmovnou schválena novela Víta Kaňkovského a Jana Bartoška, která novelizuje zákon č. 329/2011 Sbírky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Poslanci na přípravě novely úzce spolupracovali s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR.