Studie o potřebách rodinných pečujících v Evropě

Organizace COFACE Families Europe vydalal publikaci o potřebách rodinných pečujících v Evropě ‘Who cares? Study on the challenges and needs of family carers in Europe’. Zpráva byla představena v Evropském parlamentu za účasti české europoslankyně Olgy Sehnalové (S & D) a irské europoslankyně Marian Harkin (ALDE), smíšené delegace poslanců Evropského parlamentu, zástupců Evropské komise, členských zemí EU, občanských organizací a sociálních partnerů na konci listopadu 2017.

Do šetření jsou zahrnuty odpovědi rodinných pečujících z 16 evropských zemí. Zpráva tak poskytuje lepší pochopení situace pečujících osob v Evropě a nabízí doporučení založený přímo na zkušenostech pečujících. Rodinní pečující vyplňují významnou mezeru v poskytování sociálních služeb a poskytují podporu svým zdravotně postiženým nebo starším příbuzným nebo svým dětem s chronickým onemocněním a potřebami komplexní péče. 

Jedna věc je zřejmá: současná situace, kdy 80 % péče v Evropě poskytují rodinní příslušníci, kteří zůstávají bez odpovídající finanční kompenzace, ochrany jejich sociálních nebo důchodových práv prostě není udržitelná. 

85% pečujících osob jsou ženy a 1 ze 3 osob, které se do studie zapojily, poskytuje vysoce intenzivní péči v rozsahu více než 56 hodin týdně. Rodinní pečující jsou neviditelná pracovní síla Evropy, která představuje jednu z nejvíce umlčených a sociálně vyloučených skupin. Více než 70% respondentů nedostává žádnou finanční náhradu za svou práci a téměř dvě třetiny nemají přístup k žádným druhům sociálních dávek.

Kromě toho je velkou hrozbou pro pečující chudoba: 1 ze 3 respondentů uvedl, že má problém vyjít s penězi v poskytování rodinné péče. Vzhledem k tomu, že v zaměstnání často nemají dostupnou flexibilní pracovní dobu, mnoho rodinných pečujících čelí problému v kombinaci ekonomické aktivity a péče a muselo opustit svou práci nebo snížit svůj úvazek.

Uspokojování potřeb rodinných pečujících prostřednictvím cílených opatření je nezbytné ve všech evropských zemích, protože žádná země pečujícím neposkytuje dostatečnou podporu. Investice do komunitních podpůrných služeb a opatření na podporu rodiny s důrazem na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem by výrazně přispěly k sociálnímu začlenění a kvalitě života všech rodin. Nedávno navržená směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem v rámci Evropského pilíře sociálních práv je dobrým prvním krokem tímto směrem, a proto COFACE Families Europe prosazuje její rychlé přijetí.

 

Zdroj: COFACE Families Europe