Doporučení WHO: Jak se chránit v horkých dnech

Během léta se občané a zdravotníci musí připravit na vlny veder. Vysoké letní teploty každý rok poškodí zdraví mnoha lidí, zejména seniorů. Pobyt v horku může vyvolat vyčerpání, infarkt nebo stavy dezorientace a zhoršit aktuální zdravotní stav, zejména kardiovaskulární a respirační onemocnění. Těmto dopadům však lze do značné míry předcházet. Přečtěte si doporučení Světové zdravotnické organizace.
Doporučení WHO (Světové zdravotnická organizace) během horkých dnů a veder:

 • Udržujte v bytě sníženou teplotu a pravidelně ji kontrolovat. V ideálním případě by měla být udržována pod 32 ° C během dne a pod 24 ° C v noci.
 • Braňte vstupu tepla ze slunečního záření a zvyšování teploty v bytě žaluziemi, závěsy, otevíráním oken v noci a brzy ráno, pověšením mokrých ručníků v bytě za účele ochlazení vzduchu.
 • Vyhýbejte se pobytu v horku. Přesuňte se do nejchladnější místnosti v bytě, zejména v noci. Během nejteplejší části dne nevycházejte pokud možno ven. Pokud můžete, vyhněte se namáhavé fyzické aktivitě. Zůstávejte ve stínu. Nenechávejte děti nebo zvířata v zaparkovaných autech.
 • Ochlazujte tělo a přijímejte dostatečné množství tekutin. Ochlaďte se sprchou nebo koupelí. Noste lehké, volné oblečení z přírodních materiálů. Noste slunečník a sluneční brýle. Používejte lehké ložní prádlo, lehké přikrývky a prostěradla. Nepoužívejte polštáře, abyste předešli akumulaci tepla. Pravidelně pijte, ale vyhněte se alkoholu a kofeinovým nebo příliš sladkým nápojům. Jezte menší jídla a častěji. Vyhněte se jídlům s vysokým obsahem bílkovin.
 • Pomáhejte ostatním, kontrolujte členy své rodiny, přátele a sousedy, kteří tráví většinu svého času sami. Starší nebo nemocní lidé žijící sami v bytě by měli být navštíveni nejméně jednou denně. Pokud člověk užívá léky, zeptejte se ošetřujícího lékaře, jak mohou ovlivnit termoregulaci a rovnováhu tekutin.
 • Skladujte léky v teplotě do 25 ° C nebo v chladničce (přečtěte si pokyny ke skladování na příbalovém letáku).
 • Vyhledejte lékaře, pokud trpíte chronickým onemocněním nebo užíváte více léků.
 • Pokud se vy nebo někdo ve vašem okolí necítí dobře, má závratě, cítí se slabý, úzkostný, má intenzivní pocit žízně nebo bolesti hlavy, vyhledejte pomoc. Přesuňte se co nejrychleji na chladné místo a měřte si teplotu. Pijte vodu nebo ovocný džus, abyste měli dostatek tekutin. Pokud máte bolestivé svalové křeče, zůstaňte okamžitě v klidu a na chladném místě, pijte rehydratační roztoky obsahující elektrolyty a požádejte o pomoc, pokud křeče trvají déle než hodinu. Poraďte se s lékařem, pokud máte neobvyklé příznaky nebo pokud příznaky přetrvávají.
 • Pokud má někdo horkou suchou pokožku a delirium, křeče a / nebo je v bezvědomí, vyhledejte ihned lékaře nebo záchranku.

Voda tvoří podstatnou část lidského těla (u dospělých jedinců cca 60 %); kromě celé řady jiných funkcí pomáhá regulovat tělesnou teplotu a zabraňuje tak přehřívání našeho organizmu (úpal).

Čím je dítě menší, tím vyšší má nároky na příjem tekutin

Dětský organismus je mnohem citlivější na ztráty tekutin, než organismus dospělého člověka, a také je k nim náchylnější. Čím je dítě menší, tím relativně větší má jeho organismus obsah vody a zároveň vyšší nároky na příjem tekutin. Dítě má v porovnání s dospělými také větší tělesný povrch a i povrch dýchacích cest, kterými se voda z těla také ztrácí.

Množství tekutin, které by měly za běžných klimatických podmínek zkonzumovat děti:

 • od 2 do 3 let 1,3 litru tekutin,
 • od 4 do 8 let 1,6 litru tekutin,
 • od 9 do 13 let 1,9 (dívky) – 2,1 (chlapci) litru tekutin,
 • (děti od 14 let jsou považovány za dospělé).

Množství tekutin, které by měl dospělý jedinec zkonzumovat se za běžných klimatických podmínek se nachází v rozmezí 2 (ženy) až 2,5 (muži) litrů tekutin za den, přičemž 80 % tohoto množství by mělo pocházet z nápojů (tj. 1,6 a 2 l).

Mezi hlavní faktory, které potřebné množství tekutin ovlivňují, například patří:

 • náš zdravotní stav,
 • běžné aktivity, které během dne provozujeme,
 • sportovní aktivity,
 • prostředí, v němž se nacházíme (horký suchý vzduch apod.)

Pocit žízně je u některých jedinců oslabený! Zvláště u lidí starších! Nižší pocit žízně mívají často také ženy.

Za běžných klimatických podmínek ztrácí naše tělo asi 1,85 – 2,6 litrů tekutin denně, a to močí, dýcháním či pocením. Teplé letní počasí, které nás nyní provází, riziko dehydratace ještě zvyšuje, neboť právě pomocí zvýšeným pocením snižujeme teplotu našeho těla.

Dehydratace, nízký obsah vody v těle, ohrožuje náš fyzický i psychický výkon. Může zhoršovat zdravotní stav jedince či průběh onemocnění. V souvislosti s tímto doporučujeme:

 • omezit tělesnou zátěž a pohybovou aktivitu, která je spojena se zvýšením vnitřní teploty (zahřátím) organismu a tím pádem i zvýšenou ztrátou tekutin,
 • nepobývat na přímém slunci v poledních hodinách, nosit pokrývku hlavy (šátek, kšiltovku),
 • nenechávat děti v autech na parkovištích,
 • nenechávat děti v kočárku na přímém slunci,
 • při chronickém onemocnění dýchacích cest a onemocnění srdce a cév omezit vycházky,
 • zejména pak v poledních a odpoledních hodinách,
 • místnosti nejlépe větrat ve večerních, nočních a ranních hodinách.

Nejvhodnější nápoj je obyčejná pitná voda

K nejvhodnějším nápojům, které můžeme využívat ke stálé konzumaci, patří obyčejná pitná voda z vodovodu, vody balené (kojenecké, pramenité či slabě mineralizované přírodní vody bez oxidu uhličitého), neslazené a ne moc silné čaje (zelené), vodou ředěné ovocné či zeleninové cukrem nepřislazované přírodní šťávy.

Vhodnými zdroji tekutin jsou také ovoce a zelenina jako například rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy.

Slazené nápoje (limonády, kolové nápoje, či slazené ovocné nápoje) nejsou vhodným zdrojem tekutin, protože obsažený cukr zvyšuje pocit žízně! Navíc jimi přijímáme zbytečně velké množství energie, které často ani nevyužijeme. Bylinné čaje by se měly pít slabé a střídat druhy bylin, z nichž jsou připravovány. Případně je možné volit různé směsi bylin a rozhodně je nepít denně. Důvodem k tomu jsou léčivé účinky bylin, které by mohly negativně ovlivnit náš zdravotní stav. Obzvláště pozor by si měli dát lidé, kteří trpí nějakým onemocněním a pití různých bylinných čajů konzultovat se svým lékařem! Čtěte také pozorně návody k jejich použití!

Pro doplnění příjmu tekutin můžeme využít středně mineralizované přírodní vody. Dospělý jedinec by jich ovšem neměl vypít více než 500 ml za den, dítě samozřejmě o méně. Zároveň by se měly různé druhy tohoto typu vody střídat, a to z důvodu jejich rozdílného a mnohdy nevyváženého obsahu minerálních látek. Silně mineralizované přírodní vody by dospělí měli konzumovat jen výjimečně a v omezeném množství. V případě dětí se jedná o naprosto nevhodný zdroj tekutin. Informaci o tom, o jaký druh vody se jedná, nalezneme na etiketě láhve, neboť každá musí být v souladu s příslušnou legislativou náležitě označena. Léčíte-li se pro nějakou nemoc doporučujeme vám opět se o tom, zda vůbec, či případně jaké druhy a množství mineralizovaných přírodních vod můžete vypít, poradit s vaším lékařem. Některé mineralizované přírodní vody nemusí být pro vás totiž vůbec vhodné .

U velmi oblíbených bublinkových nápojů, které jsou sycené oxidem uhličitým, je třeba myslet také na to, že mohou také citlivějším jedincům způsobit různé zdravotní obtíže (např. nevolnost, průjmy či nadýmání).

V přílohách s názvem Pitný režim a Jak se vyrovnat s mimořádnými klimatickými podmínkami, naleznete další důležité informace. Viz doporučení Ministerstva zdravotnictví k příjmu tekutin denně.

 

Zdroj: Světová zdravotnická organizace, Ministerstvo zdravotnictví